Kahta ilçesinde, kömür sobasından sızan karbonmonoksit gazından zehirlenen aile, 3 yaşındaki çocukları sabah saatlerine doğru ağlayarak uyanınca ölümden kurtuldu.
Ağlaması Hayat Kurtardı

İlçe merkezinde ikamet eden 5 kişilik Köse ailesi, uyumadan 2 saat önce yaktıkları sobayı söndürmeden uyudu. Sabah saatlerinde ağlayarak uyanan 3 yaşındaki Melisa'nın ağlama sesine uyanan aile zehirlendiklerini anlayınca eşi ve çocuklarını hastaneye ulaştırdı. Hastanede yapılan tedavi sonrası Köse ailesinin 5 ferdi taburcu edildi.

 -"AĞLAMASIYLA UYANDIK"

3 yaşındaki kızının ağlamasıyla uyandıklarını belirten baba Ahmet Köse, Perre Haber Ajansı muhabirine yaptığı açıklamasında,  akşam işten dönmeden sobanın bir iki saat öncesinde yakıldığını yaklaşık  2 saat geçtikten sonra da uyuduklarını ifade etti.

Sabaha karşı Melisa'nın ağlama sesine uyandıklarını anlatan baba Köse, şunları kaydetti:

"Korkup uyandığını sandım. Hatta baktım gözleri açılmıyor ağzı kapanmış elini açamıyor ben bir ara belki dilini yutmuş diye parmağımla ağzını açmaya çalıştım. Ablası geldi baba ne oldu? dedi, baba derken o düştü yere tabi ben çocuğu kaldırdım sen git bir araba çağır dedim. Oda kalkamıyordu uykudan dolayı düşündüm sonra dışarı çıkınca düşmüş gittim onu da getirdim. Sonra anneme söyledim bir araba çağır telefonu arıyorum telefonu bulamıyorum. Artık aksilik peş peşe geldi. Sonra kapılar açılınca farkına vardım koştum dolaba yoğurt getirdim en azından bir iki kaşık verim yakınlarım sonra ikisini aldı götürdü. Sonra ambulans çağırdım onlarda diğerini götürdü şuan çok şükür iyiler sıkıntı yok. Biz genelde sobanın duman yapmaması için bacasını, altını, üstünü çalışır vaziyette olması için çalışıyoruz."

- "YAKITIN KALİTELİ OLMASI GEREKİYOR"

Vatandaşları uyararak, gece kömür sobasını söndürerek uyumaları ve daha fazla ısınmak için yapılan boru takviyesinden uzak durmalarını isteyen Kahta Belediyesi İtfaiye Amiri Ahmet Yılanlı ise, "İlçemizde en çok ısınma amaçlı yöntem soba yöntemi doğagaz da mevcut ama şuanda en çok kullanılan odun, kömür sobası bildiğimiz. Odun, kömür sobasını kullanırken tabi dikkat edilmesi gereken konular var. Kullandığımız yakıtın bir kere kaliteli olması gerekiyor sobamızda aynı şekilde bunların kaliteli olması sorunlardan kurtuldun anlamına gelmez. Sobanın kuruluşu, boruların dizilişi, yakma şekli bacanın bir metre yukarı çıkması baca şapkasının olması şart. Bunlara dikkat edildiği takdirde bu tür sıkıntılara en aza indirmiş olacağız. Tabi dün gece ilçemizde ters esen rüzgarlarda vardı bununda etkisi var. Kovamızın 3'de 2'sini kömürle dolduruyoruz en fazla daha fazlasına izin vermiyoruz çünkü sağlıklı bir yanmanın oluşması için sobanın rahat bir şekilde oksijen alması gerekir. Sobanın hava alıcı ve tahliye edici alanların tamamen kapatılmaması gerekiyor. Boruların birleşme noktaları bantlarla izole edilmesi gerekiyor ve borularda bükülmeler istemiyoruz. İstemediğimiz bir şekil bu tabi ısınma için avantajlı gibi görünüyor ama her dirsek bizim için sıkıntı olabildiği kadar az dirsek kullanılır ve odamızı ısıtmaya çalışırız."diye ifade etti.

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2020-01-23 23:46 tarihinde yayınlandı. 2961 Defa okundu.