ABD'nin Türkiye ekonomisine savaş açması sonrası TL'ye bir destek de aşiretlerden geldi.
Aşiretlerden dolar kararı!

Şırnak 'ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Ayvalık köyünde Jirki aşireti lideri Tahir Adıyaman'ın kızı Şeyma ile yeğeni Elind Adıyaman'ın düğünü 3 gün, 3 gece sürerken, ABD ile Türkiye arasında yaşanan ekonomik gerilimde ülkesine sahip çıkan vatandaşlar düğünde dolar yerine TL'yi tercih etti.

Düğüne Gevdan, Giravyan, Jirki, Mamhuran, Goyan aşiretlerinin ile gelenleri de katıldı. Düğün sahipleri düğünde tüm aşiret liderleri ile ortak karar alarak dolar ve euro yerine TL kullanılması çağrısında bulundu. Aşiret liderleri dolar ve euro savaşına karşı dimdik ayakta olduklarını, bu nedenle düğünlerde damat ve geline takılan paraların milli Türk parası olacağına karar verdiklerini söyledi. 450 bin Türk lirası ve 1 kilo altının gelin ve damada takıldığı düğünde davul ve zurnaların sesi hiç dinmedi. Yöresel kıyafetleriyle düğüne renk katan kadın ve erkekler birlikte halaylar çekti.

DÜĞÜNE 5 BİN KİŞİ KATILDI: İsviçre'den gelen damadın dayısı ise kültürün hala yaşatıldığı bir memlekette olmanın gururunu yaşadığını ifade etti. Damadın dayısı düğünlerine yaklaşık 5 bin kişinin katıldığını ve Türk milletinin ne kadar misafirperver olduğunu bir kez daha gösterdiğini söyledi. 

Damat Elind Adıyaman'da geçen yıl babasını kaybettiğini ve üzerinden bir yıl geçtiğini söyledi. Adıyaman, ''Babamın vefatından bir yıl geçti. Onun ölümü bir tek bizi değil bütün Beytüşşebaplı hemşehrilerimizi yasa boğdu. Bir yılı aşkındır kimse düğünlerini yapamıyordu. Bu gün en mutlu günüm, bütün eş dost şimdi burada. Babamın yokluğunu hissettirmedikleri için gelen gelmeyen herkese çok teşekkür ederim" şeklinde konuştu.

DOLAR VE EUROYA KARŞI TL: Jirki aşireti lideri Tahir Adıyaman'ın kızı ve yeğenin düğününde dolar ve euro yerine Türk parası kullanılması istendi. Düğüne gelen misafirlere 'dolarınızı bozdurun milli paramızı getirin' denildi. Düğüne katılanlar müzik eşliğinde Türkçe, Kürtçe seslendirilen şarkılarla 3 gün 3 gece doyasıya eğlendi.

kahtahaber.com

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2018-08-28 10:30 tarihinde yayınlandı. 2871 Defa okundu.