Kahta’da toprak evde eşinin yardımıyla engelli çocuklarıyla yaşayan, anne Fatma Karakaya (80) tüm hayatını titizlikle bakarak büyüttüğü bedensel engelli 3 çocuğu veriyor.
Bir Anne Üç Bedensel Engelli Çocuk

Kahta ilçesine bağlı Teğmenli köyü Keklik mezrasında eşi Abdullah Karakaya(85) ile beraber tek gaye edindikleri engelli çocuklarına bakarak acı bir tebessüm gayesi ile yaşamaya ve yaşatmaya çalışıyorlar.

Anne Fatma Karakaya iki kız beş erkek toplam yedi çocuktan üçünün Adile (50), Mahmut (34) ve İbrahim (30)’in kemik erimesi olarak da bilinen osteoporoz hastalığına yakalandığını, 15 yaşlarından sonra bedensel engelli olduklarını ve yarım asırdan beri engelli çocuklarına baktığını bir gün olsun bile off demediğini ve şükür ettiğini söyledi.

Türkçe bilmediği için Kahta Haber'e  Kürtçe konuşan anne Fatma Karakaya, eşinin bacağının kırıldığını ve İstanbul’da tedavi gördüğünü belirterek şunları kaydetti:

‘’Toplam yedi çocuğum var, dört tanesi sağlıklı fakat üç tanesi ise 15 yaşlarından sonra el ve ayaklarında sorunlar çıkmaya başladı. Daha önce böyle değiller idi. İkisi ilkokula bile gitti, sağlıklı bir yaşamları vardı. Sonradan engelli oldular. Onları İstanbul ve değişik şehirlerde hastanelere götürdük fakat bir türlü bu hastalığa çare bulunamadı. Yurt dışına götürün dediler bizim de buna imkanımız olmadı.’’

"Ben hayatta olduğum sürece onlara bakacağım’’

Anne Fatma Karakaya, evlatlarının zihinsel bir sorunu olmadığını, bedensel engelli olduğunu belirterek, hayatta olduğu müddetçe onları asla bakım evlerine göndermeyeceğini ifade etti.

Çocuklarına bir gün olsa bile kızmadığını, bu durumlarından asla şikayetçi olmadığını dile getiren Anne Karakaya ‘’ Ben her zaman Allah’a şükür ederim, bize bu yükü veren Allah’tır, bize buna karşı bu sabrı veren de o dur. Dert veren o götürecek olan da yine Allah’tır.’’

İstanbul’da çocukları olmasına rağmen evde bakıma muhtaç çocukları için asla evden ayrılmadığını söyleyen anne Karakaya, onlara bakmak için bir hapis hayatı yaşadığını ve asla bundan şikayetçi olmadığını kaydetti.

Engelli çocuklardan İbrahim, evde tek bir akülü tekerlekli sandalye olduğunu, iki tanesine daha ihtiyaçları olduğunu söylerken, Mahmut ise evdeki televizyonlarının bozulduğunu, bir hayırseverden televizyon istediklerini söyledi.

Tüm çocuklarının isteyerek oruç tuttuğunu, beraber sahur ve iftar da her zaman Allah’a şükür ettiklerini, bu gün Anneler günü olduğunu sabah çocuklarının söylediğini, günlerini öperek kutladıklarını, tüm annelerin günü kutladığını söyledi.

Çocukları annesiz bir yaşam düşünmediklerini, annelerinin tüm ihtiyaçlarını karşıladığını, annelerinin olmadığı zaman kendilerinin bir hiç olduğunu, tek isteklerinin Allah’ın ona uzun ömür vermesini dileklerini belirttiler.

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2021-05-11 13:01 tarihinde yayınlandı. 2418 Defa okundu.