Kahtalı bir esnaf ağaç kovuğunda bulunan dört kardeş yavru sincabı anne şefkatiyle besliyor
Dört sincaba annelik ediyor

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde oduncular tarafından işlenmekte olan ağaç kovuğunda bulunan dört yavru sincabın bakımını   bir hayvan sever  üzerine alarak onları anne şefkatiyle besliyor.

Kahta’da odun alarak onları sobada yakılması için işleten İsa Acar isimli esnaf kesilmekte olan ağaç kovuğunda bir canlı görmesi  üzerine  makinayı durdurarak  kovuğa baktı. Ağaç kovuğunda 4 minik sincap gören esnaf daha önce ismini duyduğu ‘’Kuşçu Mahmut ‘’  olarak bilinen Mahmut Çoban’a götürdü.

Daha önce sadece  kuş satışı yaptığı için halk arasında ‘’Kuşçu Mahmut’’ olarak bilinen Mahmut Çoban  bitkin halde bulunan dört yavru sincabı teslim alarak onları hemen beslemeye  başladı.

Kısa sürede mekana alışan sincaplar, yaptıkları şirinlikler ile  çevre esnafın ilgi  odağı  oldu.

Mahmut Çoban  Kahta Haber muhabirine yaptığı açıklamada, kesilen bir ağaç kovuğunda nerden geldiklerini bilmedikleri bir dört yavru sincaba bakmanın çok büyük mutluluk verdiğini, yavrular büyüdüklerinde onları doğaya bırakacağını söyledi.

Ağaç kovuğunda bulunan sincapların günlerce aç ve susuz kaldıklarını, çok küçük oldukları için bakıma ihtiyaçlarının olduğunu, anne  ve babasından uzak düşen bu sincapları görünce gözlerinin dolduğunu ifade ederek şunları  söyledi:

Bu güne kadar çok sayıda sincap  büyüterek doğaya bıraktım, bunlar daha çok küçük ve uzun bir süre  benle olacaklar. Benim tek amacım sahipsiz  ve bakıma muhtaç hayvanların bakımını ücretsiz  ve gönüllü olarak yapmak. Tabi ki tüm hayvanları önce veteriner  kontrolünden geçiriyoruz, hasta olanlara tedavi uyguladıktan sonra beslemelerini  yapıyorum. Bir canlıyı kurtarmak dünyanın en güzel duygusu. ‘’

Sincapların anne ve basının olmadığını, kendisinin dört  kardeş sincaba hem  annelik hem de babalık yaptığını  dile  getiren Çoban,  bu duyguyu yaşayanların çok mutlu olduğunu, tüm vatandaşlara doğa ve canlılara  sahip çıkmalarını istedi.

Çevre  esnaflarından Orhan Doğan, sürekli buraya geldiği için canlıları daha çok sevmeye başladığını bu duyguyu kendilerine aşılayan Mahmut Çoban’a çok teşekkür ettiğini söyledi.

Market  sahibi Necmettin Kızıl sincapların    bazen işyerine  geldiğini, onların beslenmeleri  için gıda verdiğini ve  onlara  çok bağlandığını ifade etti.

Mahalle  esnafından Musa  Saray ise  sabah işyerlerini açtıktan sonra  ilk yaptıkları şeyin  gelip sincapları görmek olduğunu,  kendilerinin de  onların bakımına bazen yardım ettiklerini, sincapların mahalleye  renk kattığını, buradan geçen herkesin ilgi  ile  baktıklarını  söyledi.

Mahmut Çoban, sincapların  tek başına doğada  yaşayabilecekleri  seviyeye geldiklerinde onları  asıl yerleri  olan doğaya  bırakacağını  ifade ederek, daha  önce 50’ye yakın hayvanı  doğaya  bıraktığını  belirtti.

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2021-10-30 20:30 tarihinde yayınlandı. 3073 Defa okundu.