Uluslararası Rotary Engellilerle Zirvede XIX - Nemrut’a Tırmanıyoruz projesi, kapsamında yaklaşık 300 engelli, vatandaşların yardımıyla UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Nemrut Dağı'na çıktı.
Engelleri  aşarak Nemrut’a  tırmandılar

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Adıyaman sınırları içerisinde  bulunan  Nemrut Dağına ziyaretçi  akını devam ediyor.

Adıyaman’da her yıl düzenlenen ve geleneksel hale getirilen “Uluslararası Rotary Engellilerle Zirvede XIX - Nemrut’a Tırmanıyoruz” projesi, yurt dışından ve Türkiye’nin dört bir tarafından gelen engelliler, rotaryenler ve yüzlerce ziyaretçinin katılımıyla  Nemrut Zirvesinde  düzenlenen program ile  devam edildi.

Nemrut Dağında yaklaşık 800 metrelik  yolu  fiziksel engeli olan vatandaşlar  kulüp üyeleri  jandarmanın yardımıyla   devasa kral ve tanrı heykellerinin arasında güneşin doğuşunun ve batışının en güzel izlendiği Nemrut Dağına, zorlu bir tırmanışın ardından zirveye ulaşmayı başardılar.

Burada proje kapsamında Nemrut Dağı Zirvesinde “Ünlü Neyzen Burcu Karadağ ve Quarted Mezopotamya” grubunun verdiği konserde Türk ve Batı müziğinin eşiz melodileri  ile  ziyaretçilere   tarih ve sanat dolu   dakikalar yaşadılar.

Burada gazetecilere  açıklamada bulunan Ankara EMEK Rotary  Başkanı Şebnem Yiğit, Nemrut’un zirvesinde muhteşem heykellerin önünde  olmaktan, ve  bu etkinlikte görev  almaktan  çok mutluluk  duyduğunu söyledi.

Arjantin, Brezilya, Meksika  ve Çin’den  gelen yabancı turistler, Nemrut Dağına geldikleri için çok mutlu olduklarını, buradaki devasa  heykellerden çok etkilendiklerini, güneşin doğuşunu ve  batışını izledikten sonra ve ülkelerine döneceklerini, tüm bu yaşadıkları  güzellikleri ülkelerinde anlatacaklarını, herkesin mutlaka  burayı görmesi gerektiğini  söylediler.

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2018-09-29 19:50 tarihinde yayınlandı. 2591 Defa okundu.