Güneydoğu Enerji Araştırmaları Derneği’mizi (GEADER) Elektrik Mühendisi Ömer Çelebi Başkanlığında kuruldu.
Güneydoğu'nun ilk enerji derneği  GEADER kuruldu

 

 

BASIN BİLDİRİSİ

Güneydoğu Anadolu Bölgesi kültürel, ekonomik ve tabiî kaynaklar bakımından zengin bir coğrafyaya sahip, birçok kadim medeniyete ev sahipliği yapmış, Türkiye’nin en önemli coğrafi bölgelerindendir. Bu bölgenin diğer en önemli özelliklerinden biri de yenilenebilir enerji potansiyeli ve çeşitliliği açısından oldukça yüksek, fosil kaynaklarca Türkiye’nin en önemli ve verimli alanlarına sahip olmasıdır.

GÜNEYDOĞU, ENERJİDE BÜYÜK BİR POTANSİYELE SAHİP

Yenilenebilir enerji potansiyeli açısından oldukça yüksek ve birincil enerjide Türkiye’nin en verimli alanlarına sahip Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden; Adıyaman, Şanlıurfa, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak illerinin enerjinin bütün bileşenlerinde sahip olduğu bu potansiyelini bilimsel veriler ışığında araştırarak ve geliştirerek kamuoyuna ve ilgili enerji otoritelerine çeşitli raporlar halinde bilgilendirme yapmak amacıyla Güneydoğu Enerji Araştırmaları Derneği’mizi (GEADER) kurduk.

ENERJİ BAKANLIĞININ POLİTİKALARINI DİKKATE ALACAĞIZ

GEADER, Enerji ve Tabiî Kaynaklar Bakanlığı’nın belirlediği kısa, orta ve uzun vadedeki enerji politikalarını dikkate alarak Güneydoğu’da yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının yaygınlaştırılması ve efektif bir şekilde kullanılmasına katkı sunmakla beraber enerji arz-talep güvenliğinin sağlanması, ekolojik dengenin korunması, bölgenin tamamında enerji verimliliği hakkında bilinçlendirme ve farkındalık faaliyetlerinin yapılması, enerji üreticisinden, tüketiciye kadar olan tüm parametrelerde sorun, talep ve önerilerini araştırarak ve değerlendirerek raporlar halinde enerji otoritelerine, kamuoyuna sunulmasına da katkı sunacaktır.

 

 

 

 

 

MİLLİ ENERJİ POLİTİKAMIZA KATKI SUNMAYI HEDEFLİYORUZ

 

GEADER olarak, insanı ve çevreyi merkeze alan bir anlayış ve misyonla Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin kalkınmasını ve enerji sektöründe öncü bir müessese olmayı hedeflemekteyiz. Derneğimizin başta Güneydoğu Anadolu Bölgesi olmak üzere tüm enerji sektörüne fayda getirmesini, milli enerji politikamıza katkı sunmasını temenni ediyoruz.

 

Saygılarımla

 

Ömer Çelebi

GEADER Yönetim Kurulu Başkanı

 

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2021-09-11 16:43 tarihinde yayınlandı. 2734 Defa okundu.