“Çağdaş Adıyamanlılar Dayanışma Platformu (ÇADAP)” ile Kâhtalılar Derneği Adıyaman depremzedelerine destek çerçevesinde ilginç bir yardım faaliyeti başlattı.
İstanbul’daki Adıyamanlılar Dayanışma Platformu’ndan Depremzedelere Yardım Etkinliği

Adıyaman esnafının depremden zarar görmeyen ürünlerini heba olmaktan kurtarmak amacıyla hareket eden iki STK, İstanbul Büyük Şehir Belediyesiyle temasa geçerek yer temini talebinde bulunur. İBB’nin ilgili birimi talebi olumlu karşılayarak merkezi konumunda bulunan Beyazıt Meydanında yer tahsis eder. Söz konusu alanda, deprem bölgesi kapsamındaki illere yardım amaçlı olmak üzere küçük bir pazar yeri oluşturulup talep eden kuruluşların hizmetine sunulur.

 “Çağdaş Adıyamanlılar Dayanışma Platformu (ÇADAP)” Başkanı Aziz BİNZET, platform olarak amaçlarının Adıyaman esnafının depremden kurtulabilen ancak nüfus göçü nedeniyle mahallinde satışı mümkün olmayan ürünlerinin İstanbul’a naklini sağlayıp burada değerlendirmek olduğunu belirtti. BİNZET, ayrıca satıştan sağlanacak gelirin tamamının depremzedelerin temel ihtiyaçlarının temini için kullanılacağını da söyledi. BİNZET, bu şekilde hem yerel esnafın elde kalmış ürünlerini heba olmaktan kurtarmaya hem de depremzedelere destek olmaya çaba sarf ettiklerini belirtti.

Hafta sonları da açık olmak üzere, Ramazan boyunca devam edecek olan faaliyet Adıyamanlılar Derneği ile Kâhtalılar Derneği gönüllüleri tarafından yürütülüyor. Korkunç yıkımın yarattığı travmanın acısını bir nebze olsun hafifletmek için girişilen bu çabada İstanbul’daki Adıyamanlıların ilgi göstermesi ümit edilmektedir.

Kâhta Haber/Mustafa KAYAHAN

Kâhtalılara Derneği Başkanı Mehmet ŞİMŞEK’in Mesajı

“6 Şubat depreminin üzerinden iki aya yakın bir zaman geçtiği halde bölgedeki en temel ihtiyaçlar ne yazık ki giderilebilmiş değil. Adıyaman depremin ardından bir de sel felaketi yaşadı. Kurumlar arası koordinasyonsuzluk, en temel insanı ihtiyaç ve önceliklerin tespiti ve sağlanması yolunda ortaya çıkan siyasi bakış açılarındaki farklılıklar sorunların çözümüne katkı sunmadığı gibi bu sorunları daha da derinleştirdi.

Depremin üzerinden iki aya yakın bir zaman geçmiş olduğu halen çadır, konteyner, hijyen ürünleri ve kıyafet gibi temel ihtiyaçların temini sorunları devam etmektedir. Kahtalılar derneği olarak depremin başından beri bir yandan sorunların çözümü için sahada çaba sarf ederken bir yandan da kendi aramızda İstanbul’dan Adıyaman’a ne gibi destekler sağlayabileceğimizi tartıştık. Neticede, ‘Çağdaş Adıyamanlılar Derneği Platformu’ (ÇADAP) ile birlikte, depremden etkilenen 11 ilin esnafına destek olmak kaydıyla İBB’nin ev sahipliğinde Beyazıt Meydanı’nda oluşturulan etkinlikte projesinin paydaşı olarak yerimizi aldık.

Biz İstanbul’daki Kahtalılar Derneği olarak ilçemizin esnafını, özellikle badem üreticilerinden badem temin etmek üzere bu sürecin içine dahil ettik. Böylece bir yandan bölge üreticilerini desteklemiş olurken diğer yandan elde edilecek geliri son kuruşuna kadar depremzede aileler için harcayarak onlara destek sunmayı sağlamış oluyoruz.

Çağdaş Adıyamanlılar Derneği ile Kahtalılar Derneği’nin en başından beri birlikte hareket etmeleri, sivil toplumun birlikte hareket edebilme becerisini gösterebilmiş olmanın iyi birer örneğidir”

“Buradan, kuruluşunu yapmış olduğumuz “6 Şubat Dayanışma Platformu” ile ilgilide bir duyuru paylaşmak istiyorum: Bölgenin ekonomi, turizm, sağlık, eğitim, tarım gibi alanlarda kalkınmasına model olacak bir proje çalıştayı planlamış bulunmaktayız. Proje İBB tarafından destekleniyor. Yerel yönetimlerin böylesi projeleri desteklemesi son derece önemlidir. En başından beri anlamlı bir iş birliği modeli için çok çaba sarfettiler. Bu çerçevede İstanbul Büyükşehir Belediyesine de teşekkür etmeyi borç biliriz”

“Son olarak, tüm İstanbullu hemşerilerimizi Beyazıt Meydanındaki bu anlamlı dayanışmaya davet ediyoruz. Gelin yaralarımızı birlikte saralım. Gelin deprem bölgesindeki üreticilerin, çocukların, kadınların kısacası oradaki halkımızın umudunu birlikte büyütelim”

Haber ve İçerik Mehmet ŞİMŞEK; Düzenleme Mustafa KAYAHAN

 

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2023-03-31 16:07 tarihinde yayınlandı. 1615 Defa okundu.