Kahta ilçesinde faaliyet gösteren çok sayıda STK tarafından oluşturulan Kahta Gönüller Platformu ezan'a yapılan saygısızlığa sessiz kalmadı.
Kahta Gönüller  Platformundan Açıklama

Ezan sadece bizim milletin değil tüm Müslümanların, tüm ümmetin ortak değeri ve kutsalıdır. Ezan;  barışa, esenliğe, huzura, kurtuluşa çağrıdır. Bu çağrı tüm İslam beldelerinde yankılanır.

 İstiklal Şairi ne güzel söylemiş; “Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli, ebedi, yurdumun üstünde benim inlemeli “dizelerini biz İstiklal Marşı yapmışız. Dünya üzerinde ezansız bir vakit yoktur, bir yerde ezan biterken, başka bir yerde ezan okunmaya başlar. Dolayısıyla ezan, milletimizin kutsalıdır. Milletimizin hiçbir ferdinin ne Ezan-ı Muhammedi ne de diğer kutsallarla ilgili herhangi bir sorunu olmadığına Kâhta Gönüller Platformu olarak yürekten inanıyoruz.

Eğer bu ümmetin ortak değeri ile ilgili olarak Taksim’de 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde bilgi karmaşasına dönüşen, basına yansıyan ve milletin tepkisiyle karşılaşan olaylar ile ilgili olarak; böyle bir olay yaşanmış ise bunu kabul etmemiz söz konusu olamaz. Bu milletin kutsalına karşı yapılan her türlü harekete karşı daha önce gösterdiğimiz duruşu sergilemekten platform olarak geri durmayız. Geçmişte yaşanan olayların bu millete faturasını biliyoruz. Ülkemiz suni gündemlerin yeri, zaman kaybı ile enerjisini tüketen bir ülke artık olmamalı.

Söz konusu olayda böyle bir şey olmadığına dair yapılan açıklamaları da önemsiyoruz. Bu konuda vatandaşlarımıza  daha çok bilgilendirme yapılmasını talep ediyoruz.

Bu ülkenin birlik ve beraberliğe, ortak yaşam kültürüne olan ihtiyacı daha çok hissedilirken;  ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı söz ve eylemlerden uzak durmak  ülkede yaşayan tüm duyarlı insanların ortak görevidir. Herkesin yaşam hakkına, inanç özgürlüğüne saygı ilkesinde bu ülkenin yarınlarında huzur içinde yaşama temennisi, hepimizin ortak çağrısı olmasını diliyoruz. Komu oyuna saygıyla duyurulur.

Kahta Gönüller Platformu

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2019-03-12 14:06 tarihinde yayınlandı. 1271 Defa okundu.