Kahta Ziraat Odası Başkanı Fatin Rüştü Zorlu Turanlı arpa hasadının başladığını söyleyerek tüm üreticilere bol ve hayırlı hasatlar diledi.
Kahta'da Arpa Hasadı Başladı

Kahta Ziraat Odası Başkanı Fatin Rüştü Zorlu Turanlı arpa hasadının başladığını söyleyerek  tüm üreticilere  bol ve hayırlı  hasatlar diledi. 

Turanlı  açıklamalarında  şunları  kaydetti:

''Çiftçilerimiz ikinci ürün ekimi yada arazi sürümünü kolay bir şekilde gerçekleştirmek için anızlarını yakmaktadır. Ancak anız yangınları sonucu toprakta ciddi manada tahribat meydana gelmektedir. Tarımsal üretimde tasarruf sağlamak ve tarlanın ikinci ürüne hazırlanma süresini kısaltmak amacıyla anızlar yakılmakta. Yapılan anız yakma işleminin, toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik olarak kalitesinin düşmesinin yanı sıra, doğaya, canlılara ve etrafında bulunan ekili ürünlere zarar vermektedir. Anız yakmak toprakta bulunan organik madde oranını düşürerek yok etmektedir. Anız yakmak toprak verimsizliğine neden olmaktır. Anız yakmak toprak erozyonuna sebep olmaktır. Anız yakmak toprak içerisindeki mikroorganizmalarını yok etmektir, Anız yakmak toprakta bulunan suyun buharlaşmasına, çevre kirliliğine ve hava kalitesinin düşmesine sebep olmaktır. Anız yakmak bir sonraki ürün gübre maliyetini arttırmak demektir. Anız yakmak tarımın ve insanlığın geleceğini yok etmektir.

Geçmiş yıllarda yaşamış olduğumuz anız yangınların sonucunda çiftçilerimizin yıl boyunca emek sarf ettiği ürününün yok olmasına, traktörlerin ateş ortasında kalıp yanmasına, çiftçilerimizin bilinç dışı hareket edip ürününü ekipmanını kurtarayım derken anız yangını yüzünden yaralanmasına hatta canından olmasına ‘’ Anızı Yakma Geleceğini Karartma’’ sözünü düşünerekten tarım yapılmalı çevreyi toprağı korumalıyız. 

Anız yangınlarının önüne geçilebilmesi için anızı tarladan temizlemek için mümkün olduğunca toprağa yakın hasat yapılmalı, toprak işleme aleti ve gerekirse hasat sonrasında sap parçalayıcı kullanılmalı. 

Ayrıca yoldan geçen vatandaşların sigara izmaritini dışarıya açık alana atmamalı. Piknik yapan vatandaşların yaktıkları ateşi tam söndürmeden piknik alanını terk etmemeli. Arazi içine yol kenarlarına, cam şişe atılmamalı ( güneş ışınlarında mercek görevini yapıp yangına sebep olmakta) 

Bir ülkenin kalkınması tarımla, tarımın sürdürebilirliği toprağı korumakla olur. Anızı yakmayalım geleceğimize sahip çıkalım.''

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2019-05-27 11:35 tarihinde yayınlandı. 2214 Defa okundu.