Yaklaşan bayram dolayısıyla hareketlilik yaşanan Kahta ilçesindeki Canlı Hayvan Pazarı'nda kurbanlık satışları devam ediyor.
Kahta'da hayvan pazarlarında  hareketlilik sürüyor

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde hayvancılığın yaygın yapıldığı Adıyaman’da kurban pazarında, Kurban Bayramı'na sayılı günler kala besiciler ile müşterileri arasında kurbanlık satışları devam ediyor.

Yaklaşan bayram dolayısıyla hareketlilik yaşanan Kahta ilçesindeki Canlı Hayvan Pazarı'nda kurbanlık satışları devam ediyor. Sabahın erken saatlerinden itibaren Adıyaman’ın yanı sıra Şanlıurfa ve Diyarbakır'dan bu pazarlara gelen besiciler, uzun emeklerle yetiştirdikleri hayvanlarını iyi fiyatlara satabilmek için çaba gösteriyor. Sıkı pazarlıkların yapıldığı pazarda en büyük rağbet büyükbaş hayvanlarına oluyor. Küçük baş hayvanların nadir bulunduğu pazarda vatandaş ile satıcı arasında gelenek haline gelen el tokuşmadan sonra hayvanlar alınıyor. büyükbaş hayvanların fiyatları ise 10 bin ila 30 bin lira arasında satılıyor.

Besicilik yapan Ramazan Fırat, birkaç yıldan beri ilk defa bu kadar hareketli bir Pazar gördüklerini, rağbetin çok olduğunu, fiyatların ise mümkün olduğu kadar alıcıları zora sokmayacak bir şekilde yapıldığını belirtti.

Siverek'ten buraya hayvan satışı yapmak için geldiğini belirten Ahmet Saygılı, Nissibi Köpürüsün yapılmasıyla beraber ulaşımın daha kısa ve güzel olmasından dolayı her hafta Kahta ilçesine geldiğini ve satışların beklendiği gibi olduğunu ifade etti.

Canlı hayvan pazarına kurbanlık almak için gelen Bayram Uçurum ise, Malatya’dan buraya geldiğini, burada ki akrabaları ile beraber büyük baş hayvan almak için burada olduğunu, fiyatların ise normal olduğunu söyledi.

Kahta Belediye Başkanı İbrahim Yusuf Turanlı, daha yeni faaliyete konulan ve halkın büyük beğenisini alan yaklaşık 5 bin metrekare alana sahip kapalı hayvan pazarının ilçe ekonomisine katkı sağlayarak hareketlilik sağladığını ifade ederek, her türlü tedvirin alınarak vatandaşların hayvan pazarında kesim yapmaları için olanak sağlayacaklarını söyledi.

Canlı kilogram satışları da 23 ile 30 lira arasında değiştiği öğrenildi. Canlı hayvan pazarının bayramın ilk güne kadar açık olacağı belirtildi.

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2021-07-14 12:11 tarihinde yayınlandı. 2549 Defa okundu.