UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ndeki Nemrut Dağı'nın eteklerinde tarihi Cendere Köprüsünde "Uluslararası Nemrut Gastronomi Buluşmaları" Festivali düzenlendi.
Kahta'da muhteşem Zara Konseri

Kahta Kaymakamlığı tarafından Karadut Köyünde bir otel bahçesinde düzenlenen Uluslararası Nemrut Gastronomi Buluşmalarına Lübnan'dan Barbara Massaad, İran’dan Parisa Kalantari, İtalya'dan Michelangelo de Lauretis ve Massimiliano Catena ile ülkemizin önemli şefleri Ahmet Güzelyağdöken ile Sait Önder'in yaptıkları atölyeler ile başladı.

Burada gazetecilere açıklamada bulunan Adıyaman AK Parti Milletvekili Muhammed Fatih Toprak, dünyanın çeşitli ülkelerinden ülkemize gelerek "Uluslararası Nemrut Gastronomi Buluşmaları" Festivalinde hünerlerini sergileyen şeflere teşekkür ettiklerini söyledi.

İran’dan Parisa Kalantari İran ve Türk mutfağının bir birine çok yakın olduğunu, bunun yegane sebebinin benzer tarih kültürlerine sahip olmalarından kaynaklandığını söyledi.

Lübnan'dan Barbara Massaad ise Osmanlıdan kendilerine kalan tarih ve kültür mirasının hala devam ettiğini, damak tadı ve gastronomi alanında ortak tatlarının hala devam ettiğini belirtti.

Kahta Kaymakamı Selami Korkutata, dünyaca ünlü şeflerin "Uluslararası Nemrut Gastronomi Buluşmaları" olarak düzenlenen festivalin ilk gününün çok güzel geçtiğini, yerli ve yabancı binlerce ziyaretçinin bugün en büyük açık hava müzesi olan Nemrut Dağına çıktıklarını, güneşin en güzel ve doğuşunu izledikten sonra 1800 yıllık tarihi Cendere köprüsü karşılama alanında Elvan Özkavruk ve Jovita Sakalauskaite 'nin "Commagene Table" Sergisi açılışından Türk Halk Müziği ses sanatçısı Zara Konseri ile güzel bir gün geçirdiklerini ifade etti.

Kaymakam Korkutata, festival için ülkenin değişik yerlerinden on binlerce insanın burada buluşmasının ilçe adına çok mutlu olduklarının altını çizdi.

Nemrut Dağı'nın zirvesindeki devasa heykellerin arasında gerçekleştirilen etkinlikle bölgenin tanıtımına katkı sağlanması hedeflendiğini belirten Kaymakam Korkutata ‘’Festivalin ikinci gününde, Nemrut Dağı zirvesinden Ümit Deniz Kızılkaya'nın Gündoğumu resitalinin ardından, Kahta'da bir bereket ritueli olarak bir çoban Cendere çayı sularıyla ıslatılacak. Tarihi Kahta Kalesinde yapılacak yemek sunumlarında ise Meyir Çorbası, Pirpirim Cacığı, Sarımsaklı Pilav, Hitap, Yarpuzlu köfte gibi Adıyaman'a özgü lezzetler tanıtılacak. Festival kapsamında yapılan yemeklerin tarifleri de Metaverse üzerinde NFT olarak yayınlanıyor. Bu anlamda da Türkiye'deki ilk Festivaldir.’’

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2022-05-23 15:58 tarihinde yayınlandı. 1229 Defa okundu.