Ebu Sadık Anadolu İmam Hatip Lisesi Afrika'da Su Kuyusu Açmak İçin Kermes Düzenliyor
Kahta'dan Afrika'ya Merhamet Damlası

Kadınlar temiz su bulabilmek için her gün kilometrelerce yol katediyor. Afrika'da yaşayan insanlar su biriktirmek için her gün ortalama 6 kilometre yürümek zorundalar. Bu sırada pek çok kadın ve kız çocuğu saldırılara maruz kalıyor. Bununla birlikte temiz su kaynağına gitmek zorunda kalan Afrikalı çocuklar, eğitim ve öğretiminden mahrum kalıyor.

UNICEF tarafından hazırlanan rapora göre her gün 5 yaş altı 800 çocuk temiz su ve hijyene erişimi olmadığı için hayatını kaybediyor. Öte yandan Birleşmiş Milletler raporuna göre 2 milyonu aşkın insan temiz suya erişemiyor.

Susuzluk konusundaki veriler göz korkutuyor.

Bizden uzakta yaşanan bu acıları ise bazen sadece rakamlar halinde okuyoruz. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre; dünya çapında 800 milyonu aşkın insan temiz su kaynaklarına ulaşmakta sıkıntı yaşıyor. 2.5 milyonu aşkın insan ise bir insanın sağlıklı bir şekilde hayatını sürdürebileceği minimum şartların altında yaşam mücadelesi veriyor ve çoğu çetin şartlara dayanamayıp son nefeslerini veriyor.

Onlar sadece bir istatistik değiller. Anne, baba, kardeş, eş dost veyahut evlatlar.

Yukarıda bahsettiğimiz rakamların sadece bir istatistik malzemesi olmadığını hatırlamalıyız. Bunlar sadece birer rakam değil koşan, gülen, ağlayan ve hisseden kimi zaman ise çaresizlik ile ellerini duaya açan birer insan. Onlar birer anne, baba, kardeş, eş dost veyahut evlat.

Kahta'nın merhametli evlatları bu olaya duyarsız kalmayıp Bir Yudum Su ile Bin Tebessüm sloganı ile Ebu Sadık Anadolu İmam Hatip Lisesi Afrika'da Su Kuyusu İçin Kahta 100. Yıl parkında 26,27,28 Nisan (Cuma-Cumartesi-Pazar) tarihlerinde saat 09:00-19:00 arasında Kermes düzenliyor.

Kermesi düzenleyen yetkili öğretmen ve öğrenciler duyarlı bütün Kahta halkının Kermese destek vererek İnsanlık namına bir yudum su olmalarını bekliyor.

Editör: Mustafa BOZAN

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2019-04-26 21:02 tarihinde yayınlandı. 3086 Defa okundu.