Üzümün saf suyunun elde edilmesi için damıtma işlemi olarak bu toprakla birlikte kaynatma işi yapılıyor.
Kerge Yerinde  Yaşanınca Güzeldir

Kerge geleneğinde bağlardan toplanılan üzümler sıkılarak elde edilen şirenin kaynatılarak başta pekmez olmak üzere kışın bol bol tüketilen pestil ile badem ve cevizli sucuk elde ediliyor.

Yıllardan beri devam ettirilen kerge geleneği, aile fertlerinin katılımı ile sabahın erken saatlerinden başlayan çalışmayla üç dört gün boyunca sürüyor.

Belli bir yerde kurulan çardağa getirilen üzümler ayrıştırıldıktan sonra çuvala konup eziliyor. Zahmetli olan ezme işleminden sonra elde edilen şire, kazanlara koyulup şire toprağı adı verilen özel toprakla birlikte kaynatılıyor.  Üzümün saf suyunun elde edilmesi için damıtma işlemi olarak bu toprakla birlikte kaynatma işi yapılıyor. Saf üzüm şiresi elde edildikten sonrada artık pekmez veya diğer yan ürünler olan pestil ve kesme için farklı pişirme yöntemleriyle ürünler eldilmeye başlanıyor.

Kerge süresince köylülerin bir biriyle yardımlaşması ise akrabalık ve komşuluk bağlarınıda güçlendirmiş oluyor. 

Bu nedenle kergeyi sadece hasat mevsimi olarak görmemek gerekiyor.

Bu yıl özellikle kergesine misafir olduğumuz Gerger'in Sutepe (Xızori) köyünden Karataş ailesinin yağmura yakalanmasına rağmen bu geleneklerini devam ettirmelerini takdirle karşıladık. 

Haber : Ahmet Selim

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2018-09-10 21:35 tarihinde yayınlandı. 7333 Defa okundu.