Yöresel kıyafetiyle Nemrut dağına bir ziyarette bulunan 70 yaşındaki Hanım Düşkün, adeta tarih öncesinden gelmiş gibi bir izlenim yarattı.
Nemrutta  Yöresel  Kıyafet

Nemrut Dağında yer alan heykellerin içindeki Thea Heykelinin başlığının halen günümüzde bölgedeki yaşlı kadınlarınca kullanıldığı biliniyor.

Thea; Kommagene kralı Antiochus babası Mithridates’e aşırı bir saygı duyar ama annesi Leodike’yi her şeyden üstün severdi. Annesine Tanrıça anlamına gelen Thea adını verdi ve Nemrut Dağında tanrılarının heykelleri arasında annesi Thea’yı kendisiyle birlikte ölümsüzleştirdi. 2080 yıldır Nemrut dağında ziyaret ediliyor.

En son ziyaretçilerinden Adıyaman merkeze bağlı Uzunköy (Dilikan) köyünde ikamet eden Hanım Düşkün’ün kıyafitiyle Kral Antiochus’un annesi Thea’nın heykelindeki kıyafetinin aynı olması dikkatlerden kaçmadı.

İlk defa milli parkı ziyaret eden Hanım Düşkün’de Thea heykelinin başlığının kendisinin giydiği ile aynı olduğunu görünce heykele dönerek; “bak halen senin kültürünü ve kıyafetinin güzelliğini devam ettiriyorum”  dedi.

Thea heykeli 27 taş bloktan yapıldığı ve her bir taş blok 7 ila 9 ton ağırlığında olup 9 metre yüksekliğe sahip bu devasa heykel yüzü çok genç dudakları sanki konuşacak bir ifade içinde tacında bereketi bolluğu simgeleyen motifler yer almaktadır. Tacın ön kısmında bir demet buğday başakları üzüm, Nar, Ceviz ve Kiraz gibi meyveler görülür. Bu motifler üretkenliği ve bolluğu simgelemektedir.

Haber : Ahmet Selim

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2019-07-29 13:00 tarihinde yayınlandı. 2410 Defa okundu.