Adıyaman’ın daha güzel, daha medeni, daha kalkınmış bir şehir olması için yapılabilecek bazı hususlar:  1-Tarihi geleneklerimize uygun olarak merkezi bir cami: Defalarca yazıldı, konu biliniyor.
Ali Bozkurt

Ali Bozkurt

ali.bozkurt@kahtahaber.com

 Adıyaman’ın daha güzel, daha medeni, daha kalkınmış bir şehir olması için yapılabilecek bazı hususlar: 

1-Tarihi geleneklerimize uygun olarak merkezi bir cami: Defalarca yazıldı, konu biliniyor. Tahliye edilen otogarın yeri iyi bir fırsat, bu fırsat değerlendirilmeli.
2-Karadağ’ın iskana açılması: Hem verimli topraklar daha fazla israf edilmez hem de Adıyaman’ın bir de Yayla kent bölümü olur.
3-Trafiğe Kapalı Çarşı: Trafiğe kapalı çarşılar, açık AVM’ler gibidir, gezenlere ferahlık verir. Ankara gibi yerlerde güzel örnekleri var.
4-Otopark Sorununa Çözüm: Bu husus, malumu i’lam kabilinden. Araba sayısı bu kadar artınca yeni otoparklara ihtiyaç duyuluyor. Çok katlı otoparklar yapılmalı.
5-Adıyaman Kalesinin Çevresindeki Caddelere Açılması: Kahramanmaraş örneğinde olduğu gibi, kaleye bitişik binalar tamamen yıkılıp, kale görünür hale getirilmelidir. Bira masraflı da olsa, be on yılda sonuç alınabilir.
6-Tarihi Cumhuriyet İlkokulu Binasının Eğitim Müzesi Yapılması: Böylece hem Adıyaman benzeri az bulunan bir kuruma kavuşur hem de tarihi bina koruma altına alınır.
7-Çarşı Camisinin Batı Cepheden Caddeye Açılması: Caminin doğu ve kuzey tarafındaki dükkanlar, tarihi nitelik taşımaktadır; ancak batı cephesinde bu durum yok. Caminin batı cephesi, caddeye açılarak güzel bir düzenleme yapılabilir.
8-Ticari Taksiciliğin Desteklenmesi: Ticari taksicilik desteklenerek ulaşımda kolaylık ve fiyat standardı sağlanmış olur.
9-Kaldırım İşgallerine Son Verilmesi: Birçok şehrin ortak sorunu olan kaldırım işgallerine ilgili mevzuat çerçevesinde son verilmesi beklenmektedir.
10-Adıyaman’ın Dört Girişindeki Dört Çeşmenin İhyası: Adıyaman’ın dört girişinde kaybolma tehlikesi altında bulunan dört çeşme, çevre düzenlemesi ile birlikte restore edilmelidir.
11-Küçük Parkların Bakımlı Olmaları: Küçük parklar, ya buralarda birer çay ocağı açılarak veya birer bakıcı tayin edilerek bakım ve denetim altında tutulmalıdır.
12-Alt Geçit Sorununun Çözülmesi: Öncelikle yeni otogar kavşağı olmak üzere ihtiyaç duyulan yerlere alt geçit yapılması için gerekli planlamalar yapılmalıdır.
13-Belediye Hoparlörlerini Kaldırılması: Belediye hoparlörleri ile duyuru yapmak, küçük şehirlere ait bir uygulama olup, artık bu uygulamaya son verme vakti gelmiştir.


Bu Yazıya Tepkiniz Nedir? Bu yazı 2 yıl önce yayınlandı. 1869 Defa okundu.