Dr.
Ali Bozkurt

Ali Bozkurt

ali.bozkurt@kahtahaber.com

 
Dr. Abuzer Demir Bey’in Somali’de de çiçekler Açar isimli kitabı okuyucu ile buluştu.   167 sayfa olan kitap, Takdim Niyetine Bir Alıntı ve Özen B. Demir’e ait önsöz denemesinden sonra Sn. Demir’in kaleme aldığı iki bölümden oluşuyor. Bu iki bölümden birinde, yazarın 2012 yılında gönüllü hekim olarak gittiği Somali’ye ilişkin gözlemleri diğerinde ise Mogadişu’daki günlükleri yer almaktadır. Kitabın sonunda yer alan Somali’deki yaşama ait renkli Fotoğraf Albümü ise eseri tamamlayan bir bölüm olmuş.
Her şeyden önce bir hekim olarak 2011 yılında, mecbur olmadığı halde, büyük zorlukları göze alıp iki ay boyunca iç savaş şartlarındaki Somali halkına hizmet etmeyi göze alan Sn. Abuzer Demir’i yürekten tebrik ediyorum. Bu iki aylık hizmet kuşkusuz kendisi için önemli ve onurlu bir hatıradır. Somali’de geçen iki aya ait hatıralarını bir kitap olarak okuyucu ile paylaşılması da yerinde olmuştur.
Eser; sade, anlaşılır ve içten bir üslupla yazılmıştır.
Kitabı onuncu sayfasında şöyle bir bilgi yer alıyor: “…geri çekilmenin son aşamalarında Amerikan birlikleri kendilerine sıkılan her bir kurşuna yüz kurşunla cevap vermişler.” Operasyonları yöneten Koramiral Anthony Zinni basına bilgi verirken Somalili kayıplar hakkında şöyle dedi: “Cesetlerini saymıyorum… umurumda değil.” Bu sözler, bölgeye barış getirmek isteyen bir komutana ait. Allah hiçbir ülkeyi, başka ülkelerin korumasına muhtaç etmesin.
Somali’de Yaşam: An(ı)lar, Can(lı)lar, İzlenimler bölümünde bölgenin tarihi, coğrafyası, iklimi, ekonomisi ve günlük yaşamı hakkında ihtiyaç duyulan güzel bilgiler veriliyor. Kanaatimce, bu ciddi bilgiler arasında horoz-tavuk ilişkilerine (S:41) yer verilmese daha iyi olurdu. Kurban edilecek bir keçinin huysuzlanmasında (S:42) bir hikmet aranması ise nesnel bir yaklaşım olarak görülmemektedir.
Somali’de hala çatal kaşık kullanılmadan elle/parmaklarla yemek yenmesi(S:57) sünnetin bir gereği olmaktan çok, geleneklerin sürdürülmesinden kaynaklanmalıdır. Hz. Muhammed zamanında el ile yemek yenmiş olması, hadislerdeki evrensel unsurlardan olmayıp yerel unsurlardandır. (Bu konu Sünni Bakış isimli kitabımda –S:85. 86- geniş bir şekilde anlatılmıştır.
Somali’de yoğurdun bilinmemesi (S:59), akar yakıtın bidonlarla alınması (S:59), buz dolabı bulunmaması (S:61), tüp gaz kullanılmaması (S:61) son derece hayret verici durumlardır. Bu şartlar, Türkiye’deki şehirlerin değil de, köylerin bundan elli yıl önceki yaşantısını hatırlatıyor. Günümüzde bir ülkenin bu kadar ilkel şartlarda yaşaması üzücüdür. Öte yandan bu kadar ilkel şartlara rağmen kullanılan cep telefonlarının son model olması ise (S:59), sosyolojik tahlillere muhtaç bir durum olsa gerek.
Zor koşullarda günde yetmiş hasta muayene edilmesi büyük bir özveridir.
Somali’deki insanların iç çamaşır kullanmadıklarının anlatılması yöresel yaşantıya ait bir bilgi aktarımı sayılabilir. Ancak bu sebeple bir kadın hastanın muayene edilmek üzere karnını açınca, vücut ayrıntılarının tamamının meydanda olduğunun (S:75) açıklanmasını hasta haklarıyla bağdaştıramadığımı belirtmek isterim.
Cinius yayınları tarafından yayınlanan ve şirin bir kapağa sahip olan eserin eni ve boyu, orta boy kitaplara göre bir miktar küçük olarak tasarlanmış durumdadır.
Kitabın sonunda Somali’den kareler yansıtan yirmi sayfalık fotoğraf albümü, bölge yaşantısı hakkında görsel olarak bilgi vermesi açısından son derece faydalı olmuştur.
Eserin başında Dr. Abuzer Demir’in öz geçmişi yer alıyor. Özet olarak: 1954 Kahta- Çıralık köyü  doğumlu. Aksaray Koçaş Teknik Ziraat Okulu ve Lisesi mezunu. Bir yıl ziraat teknisyeni olarak çalıştı. 1977 yılında Çukurova Tıp Fakültesini bitirdi. 1982’de dahiliye uzmanı oldu. 1994 yılından beri aktif olarak köşe yazarlığı yapmaktadır.
Dr. Abuzer Demir Bey’i, hem Somali’ye gönüllü hekim olarak gittiği için hem de Somali’de Çiçekler Açar eserinden dolayı tebrik ediyorum.
 


Bu Yazıya Tepkiniz Nedir? Bu yazı 2 yıl önce yayınlandı. 3273 Defa okundu.