Geçen Cuma günü kadim dost Zeki Gül’ün cenaze töreni vardı. 1950 yılında Erzincan’da dünyaya gelen Zeki Gül, 28.Mart.2019 Perşembe günü akşam Gaziantep’te Hakkın rahmetine kavuştu.
Ali Bozkurt

Ali Bozkurt

ali.bozkurt@kahtahaber.com


Geçen Cuma günü kadim dost Zeki Gül’ün cenaze töreni vardı. 1950 yılında Erzincan’da dünyaya gelen Zeki Gül, 28.Mart.2019 Perşembe günü akşam Gaziantep’te Hakkın rahmetine kavuştu.

1976 yılında bir bayram günü kirvem olan Hamit Çiftçi ailesinin bayramlarını kutlamak için evlerine gittiğimde orada bulunan damatları Zeki Gül ile tanışmak kısmet olmuştu. Ben biraz çekingen olmama rağmen o, son derece sıcakkanlı davranarak kırk küsur yıl devam edecek arkadaşlığımızın temelinin sağlam bir şekilde atılmasına vesile olmuştu.

Aynı ay içinde Balıkesir’de personel yedek subay adayı olarak askerlik görevine başladık. Yüksek tahsilden arkadaşım İbrahim Tüfekçi ve Adıyamanlı avukat Osman Tandoğan da aynı bölükteydiler. Yedek subay okulu bitince kura çekerek değişik yerlerde askerliğimize devam ettik.

Kısa bir resmi tatilden yararlanarak Adıyaman’a gitmek için Ankara otogarında beklerken Zeki Bey’in de  Adıyaman’a gitmek için aynı yerde olabileceğini düşünüp anons merkezine ilan yaptırıp beklenmekte olduğunu duyurdum. Biraz sonra on beş yaşlarında bir genç gelerek Zeki Gül’ü kimin aradığını sordu. Arayanın ben olduğumu söyleyince, “Şu anda berberde tıraş oluyor” dedi. Birlikte oraya gittik. Beni görünce çok sevindi. Adıyaman’a birlikte döndük. Askerlik bitince ikimiz de öğretmenlik görevlerimize yeniden başladık.

Ben hep devlet okullarında çalışırken o, 1985 yılında resmi görevinden istifa ederek öğretmen Yaşar Özçakmakçı ile birlikte Yaman Dershanesini Kurdu. Uzun yıllar dershanecilik yaptı. Çok sayıda öğrencinin üniversitelere yerleşmesine vesile oldu.

Daha sonraki yıllarda önce devlet memurluğuna ardından da öğretmenliğe yeniden döndü. Öğretmenlik görevi Gaziantep’te idi.  Emekli olup Adıyaman’a dönmeyi düşünüyordu. Bu arada maalesef zor bir hastalığa yakalandı. Tedavi neticesinde iyileşmişti; Ancak bir başka hastalıktan vefat etti.

Zeki Gül Bey’in Adıyaman’a dönmesini ve eskiden olduğu gibi yeniden uzun uzun sohbet etmeyi ne kadar istiyordum. Ama kısmet olmadı.

Zeki gül, nasıl biriydi, diye sorulsa şu şekilde cevap veririm:

*çalışkan bir insandı.

*Çevresine faydalıydı.

*Pozitifti.

*Başarılı bir öğretmendi.

*Sevilen bir idareciydi.

*Çok okurdu,  geniş bir kültüre sahipti.

*İyi bir arkadaştı.

Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet osun.

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir? Bu yazı 1 yıl önce yayınlandı. 1433 Defa okundu.