Değerli Kardeşim! İnsan, önemli bir varlıktır.
Ali Bozkurt

Ali Bozkurt

ali.bozkurt@kahtahaber.com

 Değerli Kardeşim!
İnsan, önemli bir varlıktır.
Her insan, evrenin bir özetidir.
İlahi takdir gereği, dünya ile insan, yaşamsal açıdan uyumludurlar.
Dünya insanı, insan dünyayı garipsemez.
Genelde Evren, Özelde Dünya İle İnsanın Uyumuna Dair Bazı Örnekler:
1.Dünyanın dörtte üçü sularla kaplıdır; insan vücudunun dörtte üçü de sudur.
2.Toprakta bulunan demir, bakır, çinko gibi elementler, insan vücudunda da bulunur.
3.Dünya atmosferle çevrilidir; bitkiler dâhil, yeryüzündeki bütün canlılar havaya ihtiyaç duyar. İnsan, birkaç dakika havasız kalsa ölür. Hayatı boyunca hep teneffüs eder ve içinde sürekli bir nefes taşır. Verip de alamadığı son nefesle birlikte hayatına veda etmiş olur. Sadece akciğerleri değil, insanın derisi bile teneffüs eder. Oksijenin ulaşmadığı tek hücre yoktur.
4.İnsan, yeryüzünde yetişen yiyeceklere ihtiyaç duyar. Bir başka deyişle, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu yiyecekler, yaşadığı dünyada yetişir. Meyveler, sebzeler ve hayvansal gıdalar insan vücudunun ihtiyaçlarıyla tam bir uyum içindedir.
5.Gündüz ile gece birbirini izler. İnsanın uyanıklık ile uyku hali de birbirini izler. Hayatın doğal akışı içinde uykuya ihtiyaç duyulan zamanın geceye denk gelmesi ise, hikmetlerle dolu bir uyum halidir.
6.İnsan, güzelliklerle donanmış olsa bile, monoton bir yaşantıyı sevmez. Buna paralel olarak, dünyada kurulu düzen de monoton değildir. Geceler ve gündüzler, belli bir düzen içinde, uzayıp kısalır. Mevsimler değişir. Mevsimlerin değişmesiyle birlikte, bütün hayat şartları değişikliğe uğrar. Hava değişir; bulutlu olur, açık olur; soğuk olur, sıcak olur. Mevsimine göre yenecek meyveler, sebzeler, yemekler bile değişir. Gezegenler yer değiştirir; ay hem yer, hem şekil değiştirir; zamanla gökyüzünün manzarası bile değişir.
7.Bitkiler kurur, yenileri yeşerir. Ağaçlar yaşlanıp çürür, yenileri yetişir. İnsanlar çocukluk, gençlik ve yaşlılık dönemlerini yaşayıp ömürlerini tamamlayınca, bu dünyadan göç ederler.
8.Tabiat, her kış ölüp ilkbaharda yeniden dirilir. İnsan ise, her uyku ile ölüme benzer bir olay yaşayıp uyanma ile birlikte aktif hayatına yeniden kavuşur.  
9.Evrende görünmeyen varlıklar vardır. İnsanlara yardımcı olup güzel şeyler telkin eden iyilik temsilcisi melekler bulunduğu gibi, yanlış şeyler yapılmasını isteyen kötülük temsilcisi şeytanlar da vardır. İnsan, kendi içinde de bunlara benzer niteliklere sahiptir. Herkeste iyiliği temsil eden ve kötülükten rahatsız olan bir vicdan vardır. Yine herkeste günahtan mutlu olan bir nefis vardır.
10.İnsan geceleri rüya görür, gündüzleri ise hayal. Az da olsa görülen rüyalardan bir kısmı, yaşanacak olaylara işaret eder. Gündüzleri de önsezi kabilinden şeyler yaşarız.
Örnekleri çoğaltmak mümkün…
Sevgili Kardeşim!
Bu Örneklerden Şu Dersleri Çıkarmış Olmalısın:
Evrende ne varsa, insanda da var; her insan küçük bir evrenden farksızdır..
İnsanı, yani kendini tanımak için, bir de bu gözle bakman lazım. O zaman daha iyi anlarsın ki; insan, çok önemlidir.
Çocuklar önemlidir.
Gençler önemlidir.
Yaşlılar önemlidir.
İster siyah, ister beyaz, ister sarı, ister kızıl derili olsun; her insan önemlidir.
Kişi de önemlidir, karşısındaki de önemlidir.
Sözü uzatmaya ne gerek!
İnsan önemlidir, yani sen önemlisin.
 


Bu Yazıya Tepkiniz Nedir? Bu yazı 2 yıl önce yayınlandı. 2124 Defa okundu.