Kıymetli Kardeşim! Hem evrenin yapısında bir takım dengeler vardır, hem de insanın yapısında.
Ali Bozkurt

Ali Bozkurt

ali.bozkurt@kahtahaber.com

 Kıymetli Kardeşim!
Hem evrenin yapısında bir takım dengeler vardır, hem de insanın yapısında. Evreni ve kendimizi yeterince tanıyabilmek için, bu dengeleri iyici anlamamız gerekir.
Allah Tarafından Tesis Edilen Kurulu Dengeleri Anlamak İçin Dikkat Edilmesi Gereken Bazı Örnekler:
*Dikkatle baktığımız yerlerin resimleri, beynimizin bir yerlerine kaydedilir. Daha sonraki günlerde, arzu ettikçe, bu resimler bir albüme bakıyormuşuz gibi gözlerimizin önüne gelir. On yıl, yirmi yıl önce seyrettiğimiz manzaraları bugün de görürüz.
*Bazen hiç görmediğimiz yerler hayal ederiz. Bildiğimiz resimlerden ve cisimlerden yola çıkarak, görmediğimiz ve gerçekte var olmayan manzaraların seyrine dalarız.
*Uzakları düşünürüz. Binlerce kilometre uzağa gideriz hayal âlemimizde. Meşakkatsiz yolculuklar yaparız. Tanıdık yüzlerle karşılaşır, konuşuruz. Hatta şakalaşır veya tartışırız.
*Geçmiş zamanlara uzanırız. Ölmüş kişileri düşünürüz. Yaşlı insanların gençliklerini görürüz. Kendi çocukluğumuzu seyrederiz.
Sevgili Kardeşim!
Bütün bunlar için, yaşamakta olduğumuz ortamdan sıyrılarak birkaç dakika hayal alemine dalmamız yeterlidir. Sonra omzumuza dokunan bir el, bizi bin kilometre öteden yerimize getirdiği gibi; adımızı haykıran bir ses, yirmi yıl önceden alarak zamanımıza ulaştırır. Bütün bunlar; bu seyahatler, buluşmalar, konuşmalar, zaman tünelinde yaşamalar hep oturduğumuz yerde ve birkaç saniyede meydana gelir.
Kurulu Dengeleri Anlamak İçin Şu Örneklere de Dikkat Etmek Gerekir:
*Çoğu zaman bir alete ihtiyaç duymadan ellerimizle tartar, gözlerimizle ölçeriz.
*Görüş mesafemizi, baktığımız yerin uzaklığına göre kolayca, hatta farkına varmadan ayarlarız.
*Her adımımızı aşağıya, yukarıya ve ileriye doğru ölçüp atarız.
*Ellerimizle kaldırmak istediğimiz eşyanın ağırlığı kadar kollarımıza kuvvet yükler, kaslarımızı ona göre ayarlarız.
*Uyuruz, uyanırız.
*Ve rüya görürüz. Uyanıkken kolayca daldığımız hayaller ne kadar çeşitli, kıvrak ve renkliyse; rüyalarımız da o kadar değişik, uzak, yaman ve hayret verici olur. Rüyada bazen çocukluğumuza, bazen yaşlılığımıza, bazen hiç görmediğimiz yerlere gideriz. Bazen henüz meydana gelmemiş bir olayın habercisi olur rüyamız. Düşüncenin ve tahayyülün verimli ortamı olan uyanıklıktan çok uzakta olduğumuz halde, bir takım işaretler gösterilir bize. Hem gece karanlık, hem gözlerimiz kapalı, hem de uykudayız. Buna rağmen görüyor, konuşuyor, seyahat ediyoruz.
*Bir olay meydana gelmeden, şu veya bu şekilde yaşanacak olayı hissedenler az değildir. Buna önsezi (hissi kabl el vuku) denir. Altıncı his sözüyle de aynı şeyi ifade ederiz.
*İnsanın herkes tarafından hemen görülen ve anlaşılan biyolojik varlığıyla birlikte, manevi bir genişlik ve derinlik sahibi olduğu da bilinen ve kabul edilen bir gerçektir. İnsanı biyolojik yapısının yanı sıra manevi ve ruhi yapısıyla da ele alıp incelemeden tam olarak anlayamayız. İnsanın üstün yaratılışını kavramak, maddi ve manevi yönlerini birlikte kabul edip tanımakla mümkündür.
Sevgili Kardeşim!
Seven, nefret eden rüya gören, hayallere dalan, bir takım his ve duygulara sahip olan insanın manevi yönünü görmemek, inkâra kendi benliğinden başlamak olmaz da, ne olur? Kendini inkâr, farkına varmadan da olsa, kendi kişiliğiyle savaş anlamına gelmez mi? Bu savaşa bulaşanlar, gerçek mutluluğu yakalayamazlar.
İnsanın maddi yönünü görüp manevi yönüne gözlerini kapayan; dar açıdan bakmayı, tek kanatlılığı ve basitliği tercih etmiş olur. Böyle bir tercih başlı başına bir kısmetsizlik ve anlayış kıtlığıdır. Bahtını bed yapmanın çıkmaz sokağı, hatta uçurumudur.
Davranış Haline Getirilmesi Gereken İlkeler:
*Sevgisiz bir dünya kurmak istemiyorsan, maddeye maneviyat açısından bak.
*Aklı, ruhu ve melekleri kavramak için, sadece gördüklerine inanmakla yetinme.
*Hadesten taharetin gereğine akıl erdirebilmek için, bütün pislikleri necasetten ibaret sanma.
*Köpeğine insan adı koymanın doğru olmadığını anlamak için, İnsanın mükemmel varlığını kavramaya çalış.
*Aşk ile sevgi-nefret denklemini,  uykuyu, rüyayı, hayali ve önseziyi yorumlayabilmek için maneviyatı kabul et.
*Maneviyatı reddedersen, başta yalnız bir şeyi kabul etmediğini sanırken, yüzlerce gerçeği reddetme girdabında boğulmaya başlarsın.
 


Bu Yazıya Tepkiniz Nedir? Bu yazı 2 yıl önce yayınlandı. 2349 Defa okundu.