Sayın Bakanım! Öncelikle yeni bakanlık görevinizin hem size hem de Türkiye’ye hayırlı olmasını Allah’tan diliyorum.
Ali Bozkurt

Ali Bozkurt

ali.bozkurt@kahtahaber.com

 Sayın Bakanım!
Öncelikle yeni bakanlık görevinizin hem size hem de Türkiye’ye hayırlı olmasını Allah’tan diliyorum.
Bu mektup ile Zat-ı alinize, İmam Hatip Ortaokulu ve Liselerinin karşı karşıya bulunduğu iki önemli zorluğu arz etmek istiyorum:
İmam Hatip Liselerinin karşı karşıya bulunduğu zorluklardan birincisi İmam Hatip Ortaokuluna giden öğrenci sayısındaki azlık, ikincisi ise TEOG başarı dilimlerinde ilk sıralarda yer alan ortaokul mezunlarının İmam Hatip Liselerini tercih etmemeleridir.
Bu sorunlar, çözümsüz değildir.
İmam Hatip Ortaokulları ile Liselerinin karşı karşıya bulunduğu bu sorunlar şu çözüm yolları ile aşılabilir:
1.Çok Programlı Ortaokullar Açılması
Her yıl, İmam Hatip Ortaokullarına kaydedilen öğrenci sayısı, İmam Hatip Liselerine kaydedilen öğrenci sayısına göre çok daha az olmaktadır.
Bunun sebebi, ortaokula başlayacak öğrencisi bulunan velilerin, servis gibi maddi külfetler çıkmasın diye, evlerine en yakın Ortaokulu tercih etmeleridir.
Bu sorunu aşmanın çaresi şudur:
Mevzuatta gerekli değişiklikler yapılarak her Ortaokul bünyesinde İmam Hatip Ortaokulu açmaya imkan tanınması, bir başka ifade ile Çok Programlı Ortaokullar açılmasıdır. Böylece isteyen veli çocuğunun klasik ortaokul eğitimi almasını, isteyen ise İmam Hatip Ortaokulu eğitimi almasını sağlar. Sonuçta tercihler veli isteğine bağlı olacağına göre, yapılacak düzenlemeden bir endişe duymamak gerekir. Sanırım geçmiş yıllarda bu uygulama bir veya iki il yönetimince, bakanlık düzenlemesi olmadan yapıldığı için bazı sıkıntılar yaşanmıştır. Anılan sıkıntıların yaşanmış olması, bakanlığın bu düzenlemeyi hiç yapmaması gerektiği anlamına gelmez.
Sorun, böyle bir düzenlemeye gidilmeden çok sayıda İmam Hatip Ortaokulu açmakla çözümlenemez. Bunun kesin ispatı şudur: Binlerce belde ve köyde Ortaokul bulunmaktadır. Bu küçük yerleşim birimlerinin hepsine birer tane de İmam Hatip Ortaokulu açmak mümkün değildir. En uygun çözüm, bütün Ortaokulların bünyesinde, İmam Hatip Ortaokulu bölümünün bulunmasıdır.
Bu sorun, zat-ı alinizin ilgi ve iradesiyle çözümlenebilir.
2.İmam Hatip Proje Liselerinin Yaygılaştırılması:
İmam Hatip Liselerinin yaşadığı en önemli sorunlardan biri de, lise tercihleri yapılırken, TEOG sistemi nedeniyle, önce mevcut liselerden başarı durumları yüksek olanların, daha sonra İmam Hatip Liselerinin tercih edilmesidir. Bu durum, yüzdelik başarı diliminde geri sıralardaki öğrencilerin, İmama Hatip Liselerine yerleşmeleri sonucunu doğurmaktadır.
Bu durum nasıl aşılabilir? İmam Hatip Liselerini ilk sıralarda tercih etmenin çaresi nedir.
Bunun en önemli çarelerinden biri, İmam Hatip Proje Liselerinin yaygınlaştırılmasıdır.
Öncelikle her il merkezinde ve büyük ilçelerde kızlar  ve erkekler için ayrı ayrı olmak üzere birer İmama Hatip Proje Lisesinin açılmasına hız verilmelidir. Böylece olursa, yüzdelik başarı diliminin ilk sıralarında yer alan öğrencilerin İmam Hatip Liselerine kayıt yaptırmalarının yolu açılmış olacaktır.
Sayın Bakanım!
İyi niyetle yazılan bu mektubun, danışmanlarınızca zat-ı alinize takdim edilerek, değerlendirmeye tabi tutulacağını ümit ediyorum.
Selam ve saygılarımı arz ederim.
 


Bu Yazıya Tepkiniz Nedir? Bu yazı 2 yıl önce yayınlandı. 2856 Defa okundu.