1 Sevgili Öğrencim! Duygularında, düşüncelerinde ve davranışlarında kibar ol.
Ali Bozkurt

Ali Bozkurt

ali.bozkurt@kahtahaber.com

  
1
Sevgili Öğrencim!
Duygularında, düşüncelerinde ve davranışlarında kibar ol. Kibar olmak, ince düşünmeyi, nezaketli davranmayı ve her türlü kabalıktan uzak durmayı gerektirir. İnsanlardan en çok saygı görenler, onlara en çok saygı gösterenlerdir.
Büyüklerine karşı saygılı ol. Annene, babana, diğer büyüklerine ve öğretmenlerine karşı saygıda kusur etme.
Grup içinde de kibar ol ve ölçülü davran.
 
2
ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE!
zamanımızı, bütün ihtiyaçları karşılayacak şekilde planlamak gerekir.
*Yemek yeme bir ihtiyaçtır. *Spor yapmak bir ihtiyaçtır.
*Gezmek bir ihtiyaçtır. *Belirli televizyon programlarını seyretmek bir ihtiyaçtır. *Ders çalışmak bir ihtiyaçtır.
*Ders dışı kitapları okumak, basın ve yayını takip etmek bir ihtiyaçtır.
Uyku ve okul saatleriyle birlikte sekiz temel ihtiyaç çıkıyor ortaya. Bu ihtiyaçlardan hiçbirini ötekine feda etmek doğru değildir.
Karşılanmayan her ihtiyaç, yeni bir sorun demektir.
 
3
EZBERLEME YÖNTEMİ: Bir şiirden hareketle soruyu cevaplandıralım:
Önce ilk mısra ezberlenir. Ardından ikinci mısra ezberlenir. Sonra iki mısra birlikte okunur. 
Daha sonra üçüncü mısra ezberlenir ve ilk üç mısra birlikte birkaç kere okunur. Şiirin sonuna kadar bu şekilde gidilir. En son baştan sona sekiz-on kere daha okunur. Müteakip günlerde zaman zaman yeniden okunur. 
Kur’an sayfaları da bu yöntemle ezberlenir.
Zamanla ezberlenen metin kalıcı hale gelir. Ancak hiç unutmamak diye bir şey yoktur. Kalıcı hale gelen ezberler uzun aralıklarla da olsa tekrarlanmalıdır.
 
4
Sevgili Öğrencim!

Annen, baban ve öğretmenlerin başta olmak üzere hemen hemen bütün büyüklerin kötü alışkanlıklardan uzak durmanı öğütlerler. Bir öğrenci için kötü alışkanlıklardan uzak durmak, son derece önemli ve gereklidir.
Peki, kötü alışkanlıklar nelerdir?
Kötü alışkanlıkları tek tek saymak yerine, kötü alışkanlıkların özelliklerini bilmek daha faydalı olacaktır. Çünkü kötü alışkanlıkları ne kadar sayarsak sayalım bir kısmını unutabiliriz veya önümüzdeki günlerde yeni kötü alışkanlıkların ortaya çıkmayacağını kim garanti edebilir?
Kıymetli Öğrencim!
Kötü alışkanlıkların belli başlı özellikleri şöyle sıralanabilir:
*Vaktin boşa harcanmasına sebep olurlar.
*Paranın gereksiz harcanmasına yol açarlar.
*Sağlığı bozucu sonuçlar doğururlar.
*Bağımlılık yaparak insanın irade gücünü zayıflatırlar.
*Toplum tarafından hoş karşılanmazlar.5
Sevgili Öğrencim!

Hiçbir iş ve davranışında sayılan bu beş özellik veya bu beş özellikten biri bulunmamalıdır.
Değerli Öğrencim!
İyi bir insan ve iyi bir öğrenci olabilmek için, üç temel niteliğe sahip olmak gerekir. Söz konusu nitelikler başarılı olmak isteyen her öğrenci için olmazsa olmaz şartlardır.
Sen, iyi ve başarılı bir öğrenci olmak istiyorsun. Bu konuda kararlısın. O halde iyi bir öğrencinin hangi niteliklere sahip olması gerektiğine çok dikkat etmelisin.
İyi bir öğrenci olmak istediğin için seni yürekten kutluyorum. Bu isteğinde samimi olduğuna göre, işin en önemli kısmını halletmiş sayılırsın.
İyi bir öğrenci olmanın üç temel şartını öğrenmek için sabırsızlandığının farkındayım. O halde kendini merkeze koy ve beni iyi dinle; söz konusu üç şart önem sırasına göre şunlardır: 

1.Terbiyeli ol: Büyüklerini say, arkadaşlarına karşı kibar ol, küçüklerini sevgi ile koru. Kimseye karşı kaba davranma. Okul kurallarına uy. Sorun çözücü ol; sorun olma. Uyumlu ol. Örnek davranışlarda bulun. Hiçbir zaman suçlu duruma düşme. Paranı ve zamanını yerli yerince kullan. Kötü alışkanlıklardan ve kötü alışkanlıkları olan arkadaşlardan uzak dur.

2. Temiz ol: Bedenin, giysilerin, eşyan ve çevren temiz olsun. Her gün kahvaltıdan sonra ve yatmadan önce dişlerini fırçala. Sıcak mevsimlerde her gün, diğer mevsimlerde iki günde bir banyo yap. Ayağın ve ayakkabın kokmasın. Ayaklarını sık sık yıka. Her gün çorap değiştir. Ter kokunu parfüm gibi şeylerle bastırmaya çalışma. En güzel koku, temizlik kokusudur. Elbisen, bakımlı, temiz ve ütülü olsun. Toplum içine çıkacağında, kendini aynada görmekten çekinmeyeceğin şekilde ol. Çevreyi koru. Toprağı, suyu ve havayı temiz tutmak için gerekli katkıyı sağla. Doğaya zarar verme. Dışın gibi için de temiz olsun. Kıskançlık hislerini kalbinde barındırma. Başkasının başarısı, seni ancak mutlu etsin. İnsanlara sevgiyle yaklaş.

3. Çalışkan Ol: Planlı yaşa. Günlük bir çalışma programın bulunsun ve bu programa uy. Bugünkü işini yarına bırakma. Boş vakitlerini, kişisel kabiliyetlerini geliştirmek veya faydalı eserler okumak suretiyle değerlendir. Sana düşen konularda ailene yardımcı ol. Zamanında uyu, zamanında kalk. Çalışmanın hakkını dinlenmeye, dinlenmenin hakkını da çalışmaya verme. Doğru bir planlama yaparsan, 24 saat hem çalışma hem de dinlenme için yeterlidir.
 


Bu Yazıya Tepkiniz Nedir? Bu yazı 2 yıl önce yayınlandı. 3238 Defa okundu.