15 Temmuz  darbe  girişimi, akabinde  yaşanan  acı  olaylar hala tazeliğini  korumaktadır.
Bahadır Dicle

Bahadır Dicle

bahadir.dicle@kahtahaber.com


 15 Temmuz  darbe  girişimi, akabinde  yaşanan  acı  olaylar hala tazeliğini  korumaktadır. Yüzlerce  canı  toprağa gömdük, yüzlerce yaralımız  var. Yani  olay hala  taze, hala  canımız  acıyor..
Darbe  girişiminin gerçekleştiği  saatlerden itibaren, bu  güne kadar  vatandaş  iradesini ezdirmemek için tankların önüne bir  fedai gibi  yatarak  şehadete  gitti.
Tek gayeleri  demokrasinin devamı  ve askeri  cunta güçlerinin egemenliğine hayır diyerek meydanlarda  ölüme koşan binlerce yürekli, yiğit insanlar. Tıpkı yere  uzanarak  boğazına  gelecek bıçağı  bekleyen Hz. İsmail  gibi   bu ülkenin kahramanları  meydanlarda ölüme, şehadete  koştular..
Darbe girişimi tam olarak hala  bertaraf edilmedi. Biz  bunu  büyükşehirlerde  bazen yaşanan çatışmalar  ve binlerce  tutuklanmalarla  görmekteyiz. Türkiye’nin başkentinde  ülkenin yaşadığı  zor  durumu  görme  olanağımız  daha çok oldu. Daha çok telaşlandık, daha çok öfkelendik  ve daha çok darbe yedik ama yıkılmadık..
Halk bunu  çok güzel şekilde  ortaya  koydu, çizgisini ve tarafını çok net  olarak belli etti. Benim gerek  burada  gerek Türkiye’nin bir  çok  yerinde  ve gerekse  Kahta’dan aldığım bilgi  ve gözlemlerim halkın iradesini tankların altında  ezdirmemeleri için gösterdikleri  kararlılık  apaçık  belli oldu.
Basından takip ettiğim kadar düşüncesi, siyasi görüşü  ne olursa  olsun darbecilerin botları  altında ki  zillet dolu  yaşamaya  hayır diyerek  adeta  bir kurtuluş  savaşı örneği  daha  gerçekleştirdiler.
Şimdi  bu süreçte  siyasi kimlikler  bir  tarafa  bırakılmalı  ve ülkenin geleceği için saf belli edilmeli  idi.
Bir  çok  kişi  siyasi kimliğini  evine  bırakarak  meydanlara  indi.
Fakat net olarak aldığım bilgi  ve fotoğraflarda  gözlemlediğim kadar  biri  bu konuda  kendisine yakışanı yapmadı.
O kişi  eski  AK Parti Kahta Belediye Başkanı Yusuf Turanlı’dan başkası değil..
Turanlı meydanlara  inmedi, sokaklarda  vatandaşlarla  sabahlamadı, kendisinin asla ihanet etmediğim dedi  eski partisine sahip çıkmadı.. Turanlı bu  en önemli  ve hayati değer  taşıyan felaketten daha  kötü  olan dar günde  safını  belli etmedi.
Ve  Turanlı  hayatının  en büyük hatasını  yaptı.
Bunu  seçmenlerine asla anlatamaz. Anlatacak cümle  kurmak imkansız  olacak onun için. An ülkesine, iradesine ve seçilenlere  sahip  çıkma günü  idi.. Fakat  sayın Turanlı  bunu  hala içinde  büyüttüğü  kişisel  kavgaları  için yapamadı..
Meydanlarda  iki  yaşındaki  bebekler  sabahlarken,  yaşlı nenelerimiz  ve dedelerimiz, bacılarımız, gençlerimiz  ölümüne biz  buradayız derken onun evinden çıkmaması  ve sadece  sosyal paylaşım  sitesinde  Cumhurbaşkanı Erdoğan ile  çektirdiği  fotoğrafı  yayınlaması onun başlamadan bitişi  demektir.
Zaman daralmakta  eğer  kendi  hatasını  düzeltmek  istiyorsa tüm kişisel kavgalarından arınacak, ve bir  an önce meydanlara  koşacak ve halkından özür dileyecektir.
Yoksa  bu lekeyi  silmek imkansız  hale  gelecek.
Bizden söylemesi..

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir? Bu yazı 2 yıl önce yayınlandı. 7290 Defa okundu.