Kahta Öğretmenevinde  Kamu Yatırımları ve Projeler Yatırım toplantısı Kahta Kaymakamlığının organizesi ve TBMM  Başkanvekili Ahmet Aydın’ın Başkanlığında, tüm Milletvekillerin katılımıyla  masaya yatırıldı.
İsmail Kaya

İsmail Kaya

ismail.kaya@kahtahaber.com

 Kahta Öğretmenevinde  Kamu Yatırımları ve Projeler Yatırım toplantısı Kahta Kaymakamlığının organizesi ve TBMM  Başkanvekili Ahmet Aydın’ın Başkanlığında, tüm Milletvekillerin katılımıyla  masaya yatırıldı.

 
İki  yıldan beri gelenek haline getirilen  ve dördüncüsü  düzenlenen bu toplantı adete Kahta’nın mozaiğini  oluşturmuştu. Kimler  mi vardı  toplantıda  TBMM Başkan Vekili Ahmet Aydın,  Adıyaman Milletvekilleri Adnan Boynukara, İbrahim Halil Fırat ve Salih Fırat, Kaymakam Ahmet Gazi Kaya, Kahta Belediye Başkan Vekili Hamza Özer, Akıncılar Belediye Başkanı İsmet Çetinkaya, Bölükyayla Belediye Başkanı Ramazan Yavuz, İl Özel İdare Genel Sekreteri, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri, Karayolları Şube Şefi, Adıyaman DSİ Temsilcisi, İl ve İlçe Siyasi Parti Temsilcileri, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Yetkilileri, Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri basın mensupları, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.
Yani toplantıya Kahta için bir  çakıl taş koymakla görevli  olan herkes  katılmıştı. Bir  aile  ortamı ve sıcak bir  sohbet havası ile  başlayan toplantıyı  izlemek  gayet  huzur  veriyordu. Neden mi?
Çünkü  uzun yıllardan beri  geri plana atılmış, hizmetten yoksun bırakılmış, ismi sadece  Irgat Kent  olarak  çıkan Kahta artık sayısız  yatırım ve proje  ile konuşulmaya  başlandı.
Artık  kişisel  siyasi  çatışmalardan uzak, ben Kahta’ya daha çok nasıl faydalı olurum düşüncesiyle  tatlı bir yarışın olduğu  bir  toplantıyı  izlemek ve görüntü ve fotoğraf  almak manevi  haz  veriyordu.
Gururlanıyor  ve orucun yorgunluğunu unutmuşçasına dört  saat boyunca ayakta  çalışarak  gelecek nesillere  bırakacağımız  güzel bir kent inşa ediliyor  düşüncesiyle  bir  yandan takip ediyor, bir  yandan geçmişi ve geleceği kıyaslayarak kısa  sürelide  olsa  dalıyordum.
 
Kahta İlçesinde Kamu Kurum ve Kuruluşlarınca ve Sivil Toplun kuruluşlarınca gerçekleştirilen projeler  sunum eşliğinde tanıtılıyordu. Tabi ki tüm bunların yanında Türkiye’nin ikinci  adamı sayılabilecek  bir  güçlü siyasetçi  ile aynı havayı teneffüs ediyor, bazen ilçemdeki yatırım sevdalıların onu  daha fazla  hizmet için adeta  zorlamalarını  gördükçe  iftihar ediyordum.
 
TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın zaman zaman sorguluyor, bazen eksikleri not alıyor bazen de  araması gereken bakanlıkları  anında arıyor ve sonucu  can kulağı ile  dinleyenlere  aktarıyordu.
 
Müjdeli haberleri yatırım programının sonuna saklayan TBMM Başkan vekili Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, birçok yeni  müjdeli haberler verdi. Öncelikle KYK yurdu projenin 2017 yılında hazırlanacağı sözünü aldı. Kahta’ya hızlı trenin kesin geleceği, Kahta’ya Tarım Fakültesi açılacağını, bu kapsamda önümüzdeki eğitim öğretim yılında Adıyaman Üniversitesi Tarım Fakültesini tercih eden 20 öğrencinin Kahta ilçesinde eğitim göreceğini belirtti.
 
Tabi ki  yatırımlar  bunlarla sınırlı değildi. Toplantı  adete  yatırım ve proje  küpü  haline geldi. Tüm kurumlar  alacaklarını ziyadesiyle aldı. Dışarı  çıktığımızda anlatacağımız veya  masa  başına geçip haber  yazmaya başlayacağımızda  nerden başlayalım  diyeceğimiz sayısız  malzememiz  vardı. Değil helva yapmak  aylarca erzak  ihtiyacımızı  karşılayacağımız  yatırım malzememiz  vardı  elimizde.
 
Peki sonra  ne oldu?
 
Toplantının sonuna doğru AK Parti  İlçe Başkanı Engin Akel, toplantının nazar  boncuğu  sayılacak  bir  iki eleştiri  yaptı.
 

Kime mi yaptı?
 

Mensubu  olduğu  partisinin Kahta Belediye  Başkanı Abdurrahman Toprak’a  ..
Ramazan ayında su kesintilerinin çok yaşandığını, bununla ilgili  ne çalışmaların yapıldığını, suyun neden sürekli  kesildiğinin  açıklanmasını istedi.
 

İkincisi  ise  Ramazan Ayı  münasebetiyle belediyenin neden hiçbir  etkinlik  yapmadığını  söyledi.
Toplantının bitimine doğru söylenen  bu sözler  gerçek  muhataplarından ziyade  başkalarını  çok rahatsız  etti.
Sosyal paylaşım sitelerinde  Kahta ismi yine kavga ve çatışmalarla  ön plana çıkarıldı. Sayısız  paylaşım yapıldı. Bir  birlerini  suçlamaya  başlamalar  toplantıyı ve yaşanan mutluluğu  adeta  baltaladı.
Tabi ki  bize  düşen hayrı  tavsiye etmek. Bozgunculuk yapmanın adam öldürmekten daha kötü  olduğunu  bildiğimiz  için yapılanları  izledim  üzülerek.
Çünkü  basın mensubunun yazdığı  her  kelime onun ahlaki seviyesini  ve duruşunu  ortaya  koyar. Bizim ‘’Bir  birinize  hayrı ve sabrı tavsiye ediniz’’ emrini uygulamaktan başka yolumuz  yok.
Eğer  bunu  yapmazsak kaybedenlerden oluruz.
Şimdi  burada Kahtamızda  söz  sahibi  olan değerli yöneticilerimize  sesleniyorum.
Sakın ha  hislerinizle  hareket etmeyiniz. Bir  birlerinize  kin gütmeyiniz, ayıplarınızı  örterseniz  Rabbimde  sizi  ayıplarınızı  örter.
 

Bozgunculuk  yapmak isteyenlere  sakın uymayınız.
 

Bu mübarek  Ramazan Ayında kucaklaşmak ve kenetlenmekten başka  yolumuz  yok. Değişik  düşüncelere  sahip olmamız  bizim zenginliğimizdir. Ortak değerler  etrafında  vahdeti düşünce ile  kenetlenmeliyiz. Allah muhafaza  bölünüp  parçalanan milletlerin durumu  ortadadır.
Onun için Akel mi, Toprak mı  sorusun vereceğimiz  tek cevap  bizler  bir  vücudun parçaları  gibiyiz. Hangi  parçamız  ağrısa  hepsi acısını  hisseder.
 

Kavga ile  işimiz  asla  olmaz  bizim.
 

İnanıyorum   Akel ve Toprak bir birlerini  eleştirme haklarına  sahip  olduklarının bilinciyle hareket ederler ve yaşatılmak istenen kaoslara müsaade  etmezler.
 

Bizim gelişmeye, büyümeye, kardeşçe  yaşamaya ihtiyacımız  var. Bölünmeye, parçalanmaya ve kavgaya değil.
 
 


Bu Yazıya Tepkiniz Nedir? Bu yazı 1 yıl önce yayınlandı. 4981 Defa okundu.