Bu ülkede  barış baharının akabinde  yaşanan savaş dolu kara kışın zorluklarını hepimiz  yaşamaktayız.
İsmail Kaya

İsmail Kaya

ismail.kaya@kahtahaber.com

 Bu ülkede  barış baharının akabinde  yaşanan savaş dolu kara kışın zorluklarını hepimiz  yaşamaktayız. En büyük zorlukları da  ne yazık ki  her  zaman olduğu gibi  çocuklar yaşıyor. Onlar  her şeyden habersiz geleceğe  umutla  bakarken kara  bulutlardan sonra  çakan savaş şimşekleri  onları ürküttü, ağlattı ve bazılarına da ölümün soğuk halini gösterdi.
Türkiye iç savaş sorununu  çözüme kavuşturmaya ramak kaldığında savaş baronları devreye girdi. Diyalog, çözüm ve kardeşlik projelerini rafa  kaldırmak için düğmeye basıldı. Bununla  beraber  çözüm süreci  askıya alındı, akabinde  buzdolabına konuldu.
Tabi ki  bazı siyasetçiler  çözüm sürecinin  bulunduğu buzdolabının fişinin çekilmesi  gerektiğini  meydanlarda söylediler  ve savaştan nemalananlar   tarafından alkışa  tutuldu.
Evet  çözüm süreci  buzdolabına konuldu, belki  birileri  fişi  çekti. Lakin savaş o kadar kötü oldu ki  o  çözüm sürecinin içindeki  buzdolabına çocuk  cesetler  konuldu hem de  günlerce..
Tüm bunlar  yaşanırken ortalık savaş çığırtkanlığı  yapanlarla dolu. Kardeş kanı dökerek  siyasi  rant peşine düşenler  var. Kardeş kanı dökerek koltuğunu  sağlamaya  çalışanlar var. Kardeş kanı dökerek barıştan söz edenler  var..
Lakin savaşta  kazanan  olmadığını  bildiğimiz  için, çocukların kanı üzerine indirilen temellerin asla baki kalmayacağını  bildiğimiz  için isteğimiz, duamız  ve ricamız  barış  üzerine  olmalı.
Yol  kesip  tanımadığınız  kişilere  kurşun sıkmak ne kadar  insani değilse, doğu  arabalarını  durdurarak taşlamak, doğu  işçilerini sırf  Kürt  oldukları için linç etmek, büst  öptürtmek, binayı ateşe  vermekte  terör  eylemlerinden  başka bir  şey değildir.
Bu  savaşa  hayır demek  insani, ahlaki ve vicdani bir  şeydir. Savaş istemek teröre  destek vermektir. Savaş istemek çocuk katillerine, günahsız  insanları  katledenlere  destek vermektir. Savaş istemek insanlığa  yapılan kürtajdır.
Şimdi yapılan tüm kavgaları  bir  tarafa  bırakma gündür. An barış ve kardeşliğin tekrar  inşası  için gövdemizi  taşın altına koyma ve baldıran zehri içme gündür. Gün siyasi  çıkarları  ellerinin tersi ile bir  tarafa atıp  huzurun inşasında görev alma gündür.
Lütfen  günahsız  çocukların ölmemesi, genç bayanların dul  kalmaması, annelerin çiğerlerinin parçalanmaması ve minnacık çocukların yetim kalıp boyunlarının bükülmemesi için    sadece  barış  konuşalım, sadece barış  dileyelim.
Eğer  savaş dilini kullanacaksak lütfen susalım,  konuşmayalım, toplayamıyorsak bile  daha fazla  bölmeyelim.
Ve elleri  tetikte  olanlar  lütfen daha  fazla  öldürmeyiniz.
Bir insan  bir dünya’ya  bedel. Bir  insan kabeden bile  daha değerlidir. Çünkü  insanlar Allahın halifeleridir.
Kıymayalım ne olursunuz.. 


Bu Yazıya Tepkiniz Nedir? Bu yazı 3 yıl önce yayınlandı. 3799 Defa okundu.