Kahta Devlet Hastanesinde son günlerde başhekim tarafından     alınan bazı kararlar hastane içinde  huzursuzluk meydana getirince konu sosyal paylaşım sitelerinde  tartışılmaya başlandı.
İsmail Kaya

İsmail Kaya

ismail.kaya@kahtahaber.com

 Kahta Devlet Hastanesinde son günlerde başhekim tarafından     alınan bazı kararlar hastane içinde  huzursuzluk meydana getirince konu sosyal paylaşım sitelerinde  tartışılmaya başlandı.
Hastanede  görev yapan bir  hekim ssosyal paylaşım sitesinde  yaptığı sıradışı  açıklamalar beraberinde  bu güne kadar  ilk defa  yaşanan idare  hekim tartışmasını  getirdi. Uzun  yıllardan beri  Kahta Devlet Hastanesinde  görev yapan bir  doktor  Başhekim tarafından adeta  görev yapılmasının önünün kesildiğini iddia  etti.
Doktorun verdiği beyanatlara  göre  bu güne kadar  hasta  giriş sayısında  bir  kısıtlama olmadığını, daha çok çalışarak  çok sayıda  hastaya  bakmak  istediğini  belirtti. Doktor  Başhekimlik tarafından kendisine yapılan girişlerin engellendiğini ve daha fazla  mesai yaparak  daha fazla  mesai ve daha çok hastayı  muayene etmek istediğini  söyleyerek serzenişte  bulundu.
Söz  konusu doktor sağlık bakanlığı tarafından en az  70 hasta, üst sınırının ise  olmadığını b unun hekimlere  bırakıldığını, kendisinin limitini  fazlasıyla  doldurduğunu yani  çok hasta  almanın kendisine bir  yararı olmadığını, buna rağmen daha  fazla  hasta  almak istedğini  belirtti.
Daha  önce kendi sekteri tarafından hasta  girişi  yapıldığını  son günlerde  bununda  yasaklandığını  ve  bu yapılanların kimseye  yarar  getiremeyeceğini  asıl  hedefinin kendisi  olduğunu  iddia  etti.
Konu  ile  ilgili idare birimi  ile  yaptığımız  görüşmelerde  olayın başka  tarafa  çekilerek  bir  mağdur  ve halk  adamı  adı altında  başka şeylerin yapıldığını, bu kısıtlamanın  gelen talepler  üzerine  alındığını  asla  kişisel  yaklaşılmadığını  söyledi.
İdare  birimi tüm doktorlar için alt limit  70 üst limit  140 olarak karar  aldık.  140 hasta üzerinde  rakamın hastalar için bir  yarar  sağlayamacağını, her  bir  hasta  ile  iki dakika  ilgilenmenin sağlık açısından çok riskli olduğunu, bunun için bu kararı aldıklarını  ifade  ettiler.
İdare  birimi   bir  doktorun her  hastası  ile en az  5 dakika  ilgilenmesi gerektiğini  bunun ise   en üst limit olarak 140 hasta  olduğunu  bu kararın tüm doktorlar tarafından olumlu  karşılandığını sadece  bir   hekimin itiraz  ettiğini  söylediler.
Doktorların kendi  muayene odalarında  sıra  vermenin hastalara  bir yarar  sağlamayacağını  belirten idare  birimi, doktorların sıra  verme gibi  bir  görevleri  yok. Eğer  onu yaparlarsa   diğer asli görevlerini aksatırlar, bizlerde  doktorların sıra  vermesini  kaldırarak hastaların sekterliklerde  sıra almalarını istediklerini  belirtti.
Bizler  basın mensupları olarak  bu gibi  olaylarda asla taraf olmayacağız. Bizler  halkın menafaatleri  doğrultusunda  görevini  yapan hekimlerimizi  kutlayarak, eksik yanlarını tamamlamaları için önerilerde  bulunmaktan başka bir şey yapmayacağız.Bu  tartışmaların sağlık alanında çıkması, o beyaz  önlüklere  sıçramış leke  olarak  görüyoruz. Herkes  asli görevini yapmalı ve bu gibi   atışmalardan uzak olmalı  diye  düşünüyoruz.
Kahta Halkı sizden hizmet bekliyor, atışma, tartışma ve kavga değil.
 


Bu Yazıya Tepkiniz Nedir? Bu yazı 2 yıl önce yayınlandı. 4095 Defa okundu.