Halepçe katliamı  anma  programı vardı Kahta'da.
İsmail Kaya

İsmail Kaya

ismail.kaya@kahtahaber.com

Halepçe katliamı  anma  programı vardı Kahta'da..  Katliamın üzerinden  uzun yıllar geçmesine  rağmen acı hala  taze   olduğu için programda matem hakimdi. Çünkü  bu sıradan bir  anma  günü değildi. Çoğunluğu çocuklardan oluşan binlerce masum insanın katledildiği  gündü.
Kimler   vardı  peki diye  sorarsanız   ben hiç  tereddüt  etmeden herkes   vardı  derim.  Çünkü  Kahta artık  kabuğuna sığmayarak  yıllardır  tabulaştırılan kalıpları  darmadağın ederek birlik çatısını kurmuştu  bir kaç ay önce.
Kobanedeki  mazlum halkın yardımına  koşmak için tüm siyasi parti  ve yaklaşık 30   sivil toplum kuruluşun  kurmuş olduğu  ''Kahta Gönüllüler Platformu''  sonucu  hala  belirgin olmayan çözüm sürecini   bitirmişti  kendi  aralarında. En  radikal  kesimler   bile  bir  çatı altında, bir  gönülde   birleşti.
Bu   bşirlik ve beraberlik örneği  hiç bir  yerde   yoktur.Bunu  iddia ediyorum. islami hassasiyeti olan Stk'lardan tutun Kürt  hassasiyeti olan parti ve dernekler  yek vğcut oldular.Mazlumlar için ve sonu gelmeyen kavganın barış ile  sonması çabası  için.
Evet  Kahta bir  oldu, yek oldu. Kahta cemaat, parti ve grup tabularını  yıkarak  el ele  verdi. Mazlumun acısı  hepimizin acısı  diyerek. Ben hepsinin o güzel yüreklerinden  öpüyorum. Eğer  bu  Kahta'daki  birlik ruhu  ülkeye yayılırsa, artık  ülkemde  barut  kokusu  yerine barış  zılgıtları  yükselecek. 
Kahta  bu güne kadar bir  çok ilke imza  atmıştır  lakin bu  ilk başka  bir  şeye  benzemez. Kahta Ak Parti, HDP, Huda Par, Saadet Partisi, Çağrı Der-İkbal Der- Azadiya Hareketi  ve ismini  sayamöadığım tüm yürekli  insanlar cesur  adım atarak birlik mesajı verdiler.
Kahta 100. Yılda  sanki Çanakkele Ruhu  canlandı. Sanki  orada yaşamını yitirenler  gelip  burada el ele  tutuştular. Artık bu birlik ve baraberlik olduğu müddetce beldemin umutları tekrar  yeşerecek. Artık nifak tohumları  asla  ekilmeyecek Kahta topraklarına..
Sizinle iftihar ediyoruz. Siz  orada adeta  bir  inkılap  fgerçekleştirdiniz. Siz  orada putları devirdiniz  İbrahimce. Siz  çiçek olup baharı mejdelediniz  bize.. Rabbim bu  kutlu davanızda  yar ve yardımcınız  olsun.


Bu Yazıya Tepkiniz Nedir? Bu yazı 3 yıl önce yayınlandı. 3813 Defa okundu.