Kahta  ilçesi bulunduğu konum dolayısıyla  sayısız  sorunun ana merkezi  haline geldi.
İsmail Kaya

İsmail Kaya

ismail.kaya@kahtahaber.com

Kahta  ilçesi bulunduğu konum dolayısıyla  sayısız  sorunun ana merkezi  haline geldi. Bunun en büyük etkenlerden biri  tütüne konulan kota  ile  binlerce aile bir  anda  ırgat haline gelirken,  verimli toprakları ile  beraber  tarihini, geçmişini ve yaşamını  suyun altında bırakan sayısız  aile  birden koparıldığı topraklarına karşılık aldığı paranın  rüzgarına kapılarak  savrula savrula  yok oldu.
Uzun  yıllar ihmal edilen yerler  arasında ilk sırada yer  aldı Kahta. Etrafını  maviliklerle  saran baraj  adeta  Kahta’yı esir aldı  ve çıkmaz  sokak  haline getirdi.  Bununla  beraber  bu bölgenin alın yazısı  haline gelen işsizlik, akabinde  eğitim ve sosyal  alanda yeteri  kadar  hizmeti  alamaması  toplumu  bir  türlü  istenilen refah seviyesine getirmedi.
Çevre  il ve ilçelere   göre  hep bir  kaç adım geride  kaldık ve zamanla  bu  mesafe baya  uzadı.  Türkiye’nin gelişmesiyle  beraber  atak yapmamız  gerekirken hep  kısır  çatışmalarla , suni  gündemlerle  toplum kutuplaştırıldı,  kavga ve çatışma artık  doğal bir  hal aldı.
Kahta  tam kabuğunu  kırmaya  yeltenirken bu gibi  temelinde  kişisel hesapların olduğu  kaos  planları  ile  sürekli  başına indirilen darbelerle  yerinde  tökezlemekten başka bir seçenek  bırakılmadı.
Evet  son yıllarda  çok ciddi anlamda gelişmeler  yaşanmaya  başladı. Başta  eğitim, ulaşım, sosyal  alanda ve küçük çaplı  yatırımlarda yüzümüze  tebessüm getirecek  gelişmeler  yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor.
Bizi  açık cezaevi  konumundan kurtaran Nissibi  Köprüsünün faaliyete  geçmesi, Kahta Küçük Sanayi  sitesinin istenilen seviyeye  yakın bir  duruma   getirilmesi, Kahta  OSB’nin  binlerce aileye  ekmek kapısı  olması, sayısı  her gün artan eğitim kurumlarının  açılması, Kahta Diyarbakır  karayolunun çok hızlı bir  şekilde  çalışmalarının devam etmesi, tarım hayvancılık alanında  yaşanan olumlu  gelişmeler, sosyal  hizmet  alanındaki adımlar  karanlıklara  gömülen ilçe  için umut ışığı  oldu.
Bu  süreçten sonra  yapmamız  gereken tek şey  doğru bildiğimiz  yolda  emin adımlarla  hızla  gelişmeye doğru  koşmak  olmalıdır.
Uzun  yıllardan beri  toplumu sürekli ayrıştıran adeta kangrenleşmiş siyasi  hesaplaşmalar   bu ilçenin temeline konulan birer  bombadır. Çatışma ve kaos   tüm bu yaşanan güzel gelişme ve hizmetlerin temeline konulan  bombalardır.
Bunları  imha etmenin tek  yolu kardeşlik hukukunu  hayata  geçirmek ve mümkün olduğu kadar  kişisel  hesapları  ayaklarımız altına  almaktır. Yaşanan kötü  hadiselerden ders  çıkarmak  gerekir, aynı delikten iki defa ısırılıyorsak bunun nedenini  sorgulamamız  gerekir.
Kaybedecek  zamanımız  yok, dünyanın bir  ateş topuna döndüğü  bir  sırada yaşadığımız kentlerin huzur  ve güvenini  sağlamak her  bireyin asli  görevidir. Topluma zarar verecek   nifak ateşini körüklemek yerine onu söndürmek için gerekirse  avuçlarımızla  su  taşımalıyız. 
Bu durumda  topluma düşen ise  sorgulayıcı  ve hesap  sorucu olmaktan çekinmemeli, kim   bu toplumun geleceğine bomba kokuyorsa  onu sert  bir  şekilde  uyarmalıdır.  Hepimizin içinde  olduğu bu  kardeşlik  gemisi su alırsa  herkes  zarar  görür. Akli selim olmalıyız, oyunlara ve kurulmak istenilen kirli  tezgahlara  gelmemeliyiz.
Bu  vesile ile başta Kahtalıların olmak üzere  tüm Müslümanların bayramını  kutluyor,  barış ve kardeşliğe  vesile olmasını diliyorum..
 


Bu Yazıya Tepkiniz Nedir? Bu yazı 1 yıl önce yayınlandı. 2472 Defa okundu.