Adıyaman Üniversitesinin bu yılan haberini servis etmesinin mantıklı yolunu bulamıyorum. Herkes görevini yapar lakin yol yürürken başkasının emek vererek yaptığı bir çalışmayı ezerek bozmaya hakkı yok.
İsmail Kaya

İsmail Kaya

ismail.kaya@kahtahaber.com


Nesli tükenme tehlikesi altında olan endemik ve rakımı 2 bin metre civarındaki yerlerde yaşayan Beyaz Bantlı Dağ Engereği, güneşin doğuşu ve batışının en güzel izlendiği yerlerden biri olan Nemrut Dağı tümülüsünde görüldü. Türkiye'de yaşayan 14 engerek yılanından biri olan Beyaz Bantlı Dağ Engereği, Adıyaman'ın Kahta ilçesi sınırlarında UNESCO listesinde yer alan Nemrut Dağı tümülüsünde tespit edildi.

Bu  ve buna  benzer  haberleri  son günlerde  hepiniz  okudunuz. Tabi ki  bundan  iki gün önce ''Güneşin doğuşu ve batışının en güzel izlendiği yerlerden biri olan Nemrut Dağı, bayram tatilinde yerli ve yabancı turistlerin akınına uğradı. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Nemrut Dağı, bayram tatili boyunca yaklaşık 20 bin yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırladı.''  bu haberi de  okuduğunuzdan  eminim. 

Nemrut  Dağına  bir  ziyaretçi daha  çekmek için ben  kendim en zor  şartlarda  adeta  hayatımızı  tehlikeye  atarak iki metre  karın olduğu  zamanlarda  on saat  zorlu bir  yürüyüşten  sonra  zirveye  çıkmış ve kış sezonunda  turistlerin  Nemrut Dağını  ziyaret  etmeleri  için çaba gösteren,  en sıcak günlerde  kan ter  içinde  çekim yaparak  turizm sezonunu canlı tutmak için saysız  haber  yapan bir  basın mensubu  olarak iki günden  beri    bu yılan haberlerinden  ötürü  adeta  uykumuz  kaçtı  ve  kendi dostlarından  darbe  yemiş gibi  bir  haldeyim.

Nemrut yaklaşık  15 yıldan beri  turizmde  sınıfta  kalıyor,  oteller  kapanıyor, tesislere  zincirler  vuruluyor ve sadece  yerli ziyaretçi  ile  tabiri  caiz  ise  kendi  yağından kavrulmaya  çalışıyordu.

Allah  göbekli tepeyi  bulan Urfalı çiftçiden  razı  olsun, oraya  gelen ziyaretçilerin bir  bölümü  Nemrut Dağında da  uğrayarak bizi de  ihya etmeye  çalıştılar. Uzun yıllardan beri  ilk defa  günde  iki bin turist gördü  garibin krallar..

Tam  sevinirken, bayramda  20 bin turist  gördük diye  havalara  kapılırken Adıyaman Üniversitesi  tarafından basına verilen yılan haberleri  herkesi  tedirgin etti.

Çoğu  insan  benim gibi  bu yılan hakkında  bilgi  almak için Google'ye  başvurdu. 

İşte  sonuç:

İnsanların bu türe karşı “ZEHİRLİ” olmalarının yanında, zehrinin insan hayatını riske sokabileceği için dikkat etmeleri gerekmektedir.

Nörotoksin: Genel olarak sinir sistemine etki eden zehir.

Miyotoksin: Ciddi şekilde kas nekrozuna sebep olan, enzimatik olmayan bir mekanizmaya sahip zehir. Bazı yılan türlerinin zehirlerinde bulunan miyotoksinler diyafram kasını felç ederek ölüme sebep olurlar.

Prokoagülan: Kanın pıhtılaşmasına öncü olan, kan pıhtılaştırıcı etken madde.

Antikoagülan: Kanın pıhtılaşmasını engelleyen etken madde.

Nefrotoksin: Böbrekler üzerinde etki gösteren ve vücudu böbrekler üzerinden etkileyen zehir.

Kardiyotoksin: Kalp üzerinde etki gösteren ve vücudu kalp üzerinden etkileyen zehir. Bazı yılan türlerinin zehirlerinde bulunan kardiyotoksinler kalbi durdurarak ölüme sebep verirler.

Nekrotoksin: Dokuyu öldüren, dokuyu parçalayan özellikteki zehir.

Hemorajik Etken Maddeler: İç veya dış kanamaya sebep olabilecek maddelerdir. Bazı yılan türlerinin zehirlerinde bulunan hemorajik etken maddeler iç kanamaya sebep olur.

Fibrinojen: Kanın pıhtılaşmasında meydana gelen “fibrin” in öncü maddesidir. Pıhtılaşma saırasında fibrinojen, trombin maddesinin etkisi ile ve iyonize kalsiyum ile fibrine dönüşerek pıhtıyı oluşturur.

Hal  bu iken Adıyaman Üniversitesinin bu yılan haberini servis  etmesinin mantıklı yolunu  bulamıyorum. Herkes  görevini yapar lakin yol yürürken başkasının emek vererek  yaptığı bir  çalışmayı  ezerek  bozmaya  hakkı yok. 

Aldığımız  bilgilere  göre  bu yılan haberinden sonra  sayısız  ziyaretçinin Nemrut Dağına  gelmekten vazgeçtiği ve  Nemrut Dağına  gelen ziyaretçi  sayısında  büyük düşüşler  olacağıdır.

Hadi  şimdi  düzeltin bakalım bu  yılan hikayesine  dönen  Nemrut  Dağı  yılan korkusunu. 

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir? Bu yazı 11 ay önce yayınlandı. 1696 Defa okundu.