Irgat Kentin  Elit Tanıtımı Neyin Tanıtımını Yapıyorsunuz   Beyler? Bu yıl  bilmem  yine kaçıncısı düzenlenen     60 bin kişiyi aşkın mevsimlik işçiyi barındıran, huzurlu fakat  ırgat kent  olarak  bilinen Adıyaman Tanıtım günleri Ankara’da  düzenleniyor.
İsmail Kaya

İsmail Kaya

ismail.kaya@kahtahaber.com

 Irgat Kentin  Elit Tanıtımı
Neyin Tanıtımını Yapıyorsunuz   Beyler?
Bu yıl  bilmem  yine kaçıncısı düzenlenen     60 bin kişiyi aşkın mevsimlik işçiyi barındıran, huzurlu fakat  ırgat kent  olarak  bilinen Adıyaman Tanıtım günleri Ankara’da  düzenleniyor.  Eskiden  Uluslar arası  festivallere  sahiplik  yaparak  yüz binlerce  misafiri  ağırlayan Kahta  ilçesi, şimdi  Adıyamanla beraber   ufalıp  tüm ilçelerle  beraber  sayısı  yüz  kişiyi  geçmeyen bir  kesimle  Adıyaman’ın  sözde  tanıtımı  yapılmaktadır.
 
Adıyaman  turizminden  eser  kalmayınca, oteller  kapanınca, değil  yabancı  yerli turistler  bile  artık tanıtım, konaklama sorunları  ve ulaşım fiyatlarının yüksek olmasından dolayı  burayı listelerinden çıkararak yönlerini  Mardin ve Diyarbakır  ve diğer  doğu  illerine  çevirdiler.
Medeniyetlerin beşiği  olan, dünyanın en büyük hava  müzelerinden biri  olan Nemrut Dağını  bağrında tutan,  teknolojinin, ulaşımın ve tanıtımın yok sayılacak kadar  seviyede  olduğu  zamanlarda  buraya  yılda yüz binlerce  yabancı turist gelirken şimdi  yıl boyunca sayısı  bini bulamayacak yabancı  turist  gelmektedir.
Kimse  bunu sorgulamıyor, neden  terör  olaylarının hiç  meydana  gelmediği  bu  kentin turizm damarı  neden  kesildi?
Neden  yıllarca  müşteri yoğunluğundan  taleplere  cevap veremeyen oteller  şimdi  yıkılıyor?
Neden  bir  yılan hikayesi  haline gelen Nemrut  Dağına teleferik  hala  sözde  kalmakta  ve turistler  katırlarla  taşınmakta?
Neden Karakuş tümülüsü , Tarihi  Cendere  köprüsü  yalnızlığa  mahkum edilmiş, Eski  Kahta  Kalesinin restore  çalışması  yaklaşık 10 yıldan beri  devam etmekte  ve kapılarına zincir  vurulmuş?
Neden Arsemia  ve Nemrut’ta  elektrik  ve su  kesilmiş, ihale  neden iptal edildi?
Neden turizmin  yok olmasına herkes  seyirci  oldu?
Bu   ve buna  benzer  sayısız sualler  cevap  beklemekte  fakat  kimse  üzerine  vazife  bilip  başını  iki eli arasına alarak  bunlara  yanıt  aramıyor?
Bir  kaç yıldan beri  adet veya  bazılarına rant  kapısı  haline gelen tanıtım günleri  düzenlenmekte, gelen konuklar  davul zurna  ve folklor  ile  karşılanmakta, şark köşelerinde   oturularak  çiğ köfte  ikramı yapılarak ve akabinde   en önemlisi  olan beraber  fotoğraf çektirip  kaç beğeni  alır  endişesi  yaşayarak bu işler  yürümez.
Öncelikle  son 10 yıldan beri  turizm  için neler  yapıldı, hangi projeler  hazırlandı, kaçı  hayata  geçirildi  ve hangi projeler  üzerinde  çalışılmakta.
Turizmin bu kadar  gerilemesinin yegane  nedenleri  ne zaman masaya  yatırıldı  ve hangi  hedefler  üzerinde  çalışıldı.
Ama  tüm bunlar  kimin umurunda ki, tanıtım günlerini  gezmek, dinlenmek  siyasi amaçlar  çerçevesinde  araç olarak kullanmak  varken.
Nüfusunun   en az  onda biri  ırgat  olan bir  kentin, bir 100 kişilik   geçici  iş için 10 binlerce  kişi  başvuruyorsa kimseyi  kandırmayınız  beyler.
Adıyaman’da  turizm bitmiş, işsizlik had safhada, ırgat  kent olduğumuz resmi kaynaklarca ispatlanmış.
Sizler  tüm bunları görmemeye  devam ediniz  ve  sefaletimizi  Ankara’nın göbeğinde  davul zurna çalarak,halay çekerek, hediyeler  vererek , selfie  çekerek  kutlamaya devem ediniz.
Nasıl olsa  hesap  soran yok..
 


Bu Yazıya Tepkiniz Nedir? Bu yazı 1 yıl önce yayınlandı. 5161 Defa okundu.