Kahta  ilçesinde   bir  günde  iki  protesto- basın açıklaması  yaşandı.
İsmail Kaya

İsmail Kaya

ismail.kaya@kahtahaber.com

 Kahta  ilçesinde   bir  günde  iki  protesto- basın açıklaması  yaşandı. Bunları   bir birleri  ile   kıyaslama gibi  bir  hataya  düşmekten Rabbim bizi  muhafaza  etsin.
Birincisi  Özgür  Gündem gazetesinin Peygamber  efendimize  hakaret içerikli  yayımladığı karikatür’den  dolayı  Peygamber  Sevdalıları Platformu tarafından organize  edilen ve çok sayıda  STK’nın destek  verdiği  protestolu  basın açıklması.
 
Özgür Gündem Gazetesi'nin 9 Mart 2016 tarihli sayısında yayımlanan bir karikatürde, Hz. Muhammed’in kadınlarla ilgili "Cennet annelerin ayakları altındadır" hadis-i şerifine atıfta bulunularak hakaret etti. Bu hakarete  sessiz  kalmayan  ülke genelinde çok sayıda  eylem yapıldı, kınandı ve bir  daha yapılmaması için uyarıda  bulunuldu. Kahta  ilçeside  büyük bir  kalabalık toplayamadı ama gür  bir seda  ile  sessiz  şeytan olmadıklarını  duyurdular. İki cihan güneşi  Peygamber  efendimize  sahip  çıkmaya  çalıştılar.
 
Kahta’da  çok sayıda  STK olmasına rağmen, İslami  hassasiyeti  ölçü  aldıklarını  her  platformda  beyan eden   kuruluş  olmasına rağmen beklenen katılım gerçekleşmedi. Bu  bence  büyük bir  ayıptan ziyade  müslümanlar  utanılacak bir  tablo idi.
 
Kimse  kusura  bakmasın Hz. Peygamberin savunulduğu  bir  eyleme katılmamak için hiçbir  bahane öne sürülemez. Müslümanların  cemaat,  hizb   veya  buna benzer  sebeplerden dolayı ayrı  düşmeleri hayra  alamet  değildir. Amaç  cemaat ve guruba hizmetten ziyade  İslam ve Müslümanlar  olmaldır.
 
İkinci  eylem ise  Kahta Adliyesi  önünde  yapıldı. CHP lideri  Kılıçdaroğlu’nun  Cumhurbaşkanı Erdoğan için sarf ettiği  ‘’Diktatör  Bozuntusu’’  sözünün kabul edilir  bir  yanı olmadığı, halkın oyları ile  seçimle  o makama gelen bir  Cumhurbaşkanına hakaretin kimsenin haddi olmadığı  belirtilerek savcılığa  bireysel olarak  topluca şikayet  dilekçelerini  sundular.
Bu  çok doğal ve atılması gereken bir  adım idi. Cumhur bu hakareti kabul  etmemeli ve  Başkanına sahip  çıkmalı. Hukuk  çerçevesinde  tüm mücadelesini sonuna kadar vermeldir.
 
Burada  kadar  herşey normal.
Normal olmayan şey  AK Parti  her  platformada seçim meydanında bir  dava partisi  olduğunu, kutsalların bulunduğunu ifade ederken aynı  gün bir  kaç saat önce yapılan Özgür Gündem  gazetesinin Resullah’a  hakaretinin protestosunda  neden  yoktu?
 
AK  Parti’de  diğer  gruplar gibi bu tarihi  ve hayati  önem taşıyan karede  neden  görünmedi. Neden Peygamber’e  atılan çirkinliklere  göğsünü  siper  etmedi?
 
 Bence  AK Parti’nin yöneticileri  kendilerini  sorgulamalı ve bir  daha bu gibi  hatalara düşmemeli..
 
  


Bu Yazıya Tepkiniz Nedir? Bu yazı 2 yıl önce yayınlandı. 4551 Defa okundu.