Millet İttifakı İktidar olmak istiyorsa bunun yolu başta Kürt seçmen olmak üzere HDP ve onun seçmeni ile iletişim kurmalı ve işbirliği yapmak zorundadır.
Kemal Çetinkaya

Kemal Çetinkaya

kemalcetinkaya@kahtahaber.com


Millet İttifakını oluşturan partilere Deva ve Gelecek  Partileri de katıldı. Altı farklı   siyasi partinin bir araya gelerek ülkenin sorunlarını çözmek için bir araya gelmeleri  siyaset kurumu  ve demokrasimiz için olumlu gelişmelerdir.

İdeal olan iktidar ve muhalefeti oluşturan siyasi partilerin zaman zaman  bir araya gelerek ülkenin temel  sorunlarını çözmeye katkı sunmaları ve bu sorunların medya  ortamında da karşılıklı tartışarak vatandaşları bilgilendirmeleri ve temel sorunlara birlikte çözüm aramalarıdır.

Cumhur ittifakını oluşturan siyasi partiler bellidir. Bu cephenin genişlemesi beklenilmiyor. Tabi ki  siyasette her zaman her şey olabilir .

Millet ittifakının ise genişleme ve başka partilerin de bu ittifaka dahil olma imkanı bulunmaktadır.

Ancak millet ittifakının ana lokomotifini oluşturan CHP,  daha çok Ak Partiden ayrılanlar ve  diğer sağ partiler ile daha fazla iletişim kurmaya çalışmaktadır.

CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROLU, CHP eski rotasından çıkararak daha çok merkeze doğru bir parti olmaya gayreti içerisindedir.

Kılıçdaroğlu’nun  mevcut CHP tabanı  dışındaki diğer seçmen kitlesi ile  iletişim kurması, işbirliği yapması ,ülkenin temel sorunlarına odaklanması olumlu bir gelişme ve bir başarıdır.

Ancak CHP, kendi seçmen tabanına daha yakın olan partiler ile CHP ayrılıp yeni siyasi parti kuran diğer partiler ile yeterli iletişim ve temas kurmamaktadır.

Millet ittifakın amacı gerecekten katılımcı demokrasi ise başta DSP olmak üzere CHP’den ayrılan Muharrem İncenin kurmuş olduğu Memleket Partisi ve Mustafa Sarıgül’ün kurduğu Yeni Demokrasi Partisi ile temas kurmaları ve bu partilerinde Millet İttifakına dahil edilmesi gerekir. Tabi ki bu işler kolay olamayabilir, ama eğer ülke yönetimine talip iseniz ve iktidar olmak istiyorsanız gerekli fedakarlığı yapmak zorundasınız.

Millet İttifakını oluşturan siyasi partilerin en son yapılan yerel seçimlerde, bazı bölgelerde her siyasi parti ayrı ayrı seçime girdi, bazı bölgeler  de ise tek aday ile seçimi girildi ve ittifakın dışında kalan HDP ,CHP  ve SP partisinin aday gösterdiği bir çok seçim bölgesinde seçime girmeyerek millet ittifakın adayını desteklediler.(Urfa, Adıyaman, Adana ,Mersin İstanbul  vb)

Ve izlenen  bu politika sayesinde CHP on Büyük Şehir  Belediye Başkanlığını kazandı. Millet İttifakını oluşturan İyi Partinin yerel seçimlerde seçime girdiği ve aday gösterdiği Balıkesir ve Gaziantep gibi bir çok seçim bölgesinde HDP, İyi parti adaylarını  desteklemediği için  İyi Parti İl bazında belediye başkanlığını kazanamamıştır.

Cumhur İttifakı ve Hükümetin  HDP ‘yi meşru bir siyasi parti olarak görmemesi ve sürekli terör ile ilişkilendirerek adeta şeytanlaştırması ,muhalefet partilerini de kaygılandırmakta ve   muhalefeti oluşturan hiçbir siyasi parti  HDP ile iletişim kurmamak ve  yan yana gözükmek istememektedirler.

Cumhur İttifakının da  istediği tam budur. Millet İttifakını HDP’den uzak tutmak Millet İttifakını oluşturan bazı partilerin  İyi Parti gibi  zaman zaman  her iki partinin karşı karşıya gelecek ve bir birlerinin aleyhine açıklama yapmak zorunda bırakmak. Mesela HDP kapatılması için İyi Partinin açıklama yapması gibi.

Millet İttifakı  ve Muhalefeti oluşturan siyasi partilerin, demokrasi  ,insan hakları, özgürlük ve hukuku sadece kendi partileri ve genel başkanlarının geleceği için istemiyorlarsa, Cumhur İttifakının kurduğu bu tuzağa düşmeden  ve seçim yoluyla iktidar olmak istiyorlarsa, HDP ile ön koşulsuz  temas kurmalı ve görüşmeleri de kamuoyu ile paylaşmalı /paylaşmadan çekinmemelidirler.

HDP ‘yi eleştirebilirsiniz, yanlışları / hataları vardır, ama HDP  faaliyet gösteren diğer tüm siyasi partiler gibi yasal bir partidir. TBMM temsil edilmekte Yasama görevini yerine getirmektedir. Devletin tüm imkanlarından yararlanmaktadır.

Millet İttifakı İktidar olmak istiyorsa bunun yolu başta Kürt seçmen olmak üzere  HDP ve onun seçmeni ile iletişim kurmalı ve işbirliği yapmak zorundadır.

Millet İttifakı HDP ile gerekli temas /iletişim ve işbirliği içerisine girmez ise bu çekingenliği devam ederse, HDP ve seçmen kitlesi çok farklı bir yol izleyebilir, bu da iktidarın işine gelir.

İktidarın  seçim arifesinde yapacağı hamleler ile HDP seçmeninin en  az tarafsız kalması için ciddi  adaklar ve yöntemler içerisinde bulunacaktır.

HDP‘nin taraf olmadığı bir seçimde İktidar Partisi rahatlıkla  Cumhurbaşkanlığını kazanır.

Kemal ÇETİNKAYA

20 Şubat 2022.

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir? Bu yazı 7 ay önce yayınlandı. 541 Defa okundu.