Michael, Güney Sudan’da ikamet eden İngiliz asıllı  bir misyoner  ve gizli bir  casustur.
Mehmet Cömert

Mehmet Cömert

mehmet.comert@kahtahaber.com

 Michael, Güney Sudan’da ikamet eden İngiliz asıllı  bir misyoner  ve gizli bir  casustur. Görevi dışında  avcılıkla da uğraşan Michael,  bir gün  ormanda av peşinde  koşarken  bir kartal yavrusuna rastlar. Onu alır ve   eve getirir.
Michael,  kartal yavrusunun  büyüyünce  kendisini terk edeceğinden korktuğundan onu evcilleştirmenin bir yolunu arar. Bu amaçla   küçük yavruyu evde beslemekte olduğu tavuk civcivlerinin arasına bırakır  ve  ‘Sen kartal değil civcivsin, kümes senin evin, bu tavuk da senin annendir. Artık sen de civcivler gibi önüne atılan taneleri  ye’ diye güçlü bir telkinde bulunur.
Küçük kartal,  Michael’ın kendisine yaptığı bu telkinin etkisinde kalır ve sahiden bir  civciv olduğuna inanır.  Artık civciv yeminden yemeye, onlarla beraber oynamaya başlar. Kendi türü olan  kartallar gibi yükseklerde uçmayı unutur . Çok geçmeden küçük kartalın kanatları  da epey zayıflar.
 
Günün birinde çevrede yaşayan büyük bir kabilenin şefi  İbrahim, Michael’i evinde ziyarete gelir. İbrahim akıllı ve zeki biriydi. Civcivler  arasında tane yiyen kartal yavrusunu görünce dehşete kapıldı ve şaşırdı. Kendi kendine ‘ kartal yavrusu bu duruma nasıl düşer;  civcivler arasında bir hayat sürmeye,tane  toplayıp yemeye nasıl  razı olabilir?’ dedi.
 
Michael, kabile şefi İbrahim’in şaşkınlığını gidermek için ‘ O,  civciv olmayı tercih etti; tekrar kartal olacağı da yok artık’ dedi.
 
İbrahim evin mutfağına girdi, bir parça et aldı ve onu kartal yavrusunun önüne attı. Ama yavru kartal, önüne atılan et parçasına dönüp bakmadı  ve tane yemeye devam etti.
 
İbrahim, İngiliz misyoner Michael’e : ‘Dostum sen bu kartal yavrusunun tabiatıyla oynamış ve onu bozmuşsun. Ancak, o bir kartaldır ve çok geçmeden sana onun bir kartal olduğunu  göstereceğim.’ dedi.
 
İbrahim kartal yavrusunu eline aldı, her iki kanadını açtı ve ‘sen bir kartalsın haydi uç’ diyerek onu yukarı doğru fırlattı; ancak  yavru kartal uçamadı ve yere düştü. Bunu gören Michael alaylı bir şekilde güldü.
İbrahim, olup biten karşısında umudunu yitirmedi ve bu defa  kartal yavrusunu alıp evin damına çıkardı.Ona  ‘ sen güçlü ve yırtıcı bir kartalsın, Michael’e kanma, haydi uç.dedi. Ne yazık ki kartal  Michael’in  yaptığı telkinin etkisinden kendisini bir türlü kurtaramadı ve titreyerek yere düştü. Michael’in sevincine diyecek yoktu.
 
İbrahim bu defa kartal yavrusunu evden uzaklaştırdı. Önünde yüksek bir kayalığın bulunduğu bir araziye çıkardı ve ufuktan ışıklarını yayan güneşe ve dağ zirvesine işaret etti ‘ bak senin yerin güneşin altı ve şu kayanın zirvesidir. Sen oralarda uçmalı, zirvelerde  yaşamalısın. Sana kümeste ve civcivler arasında yaşamak yakışmaz’ dedi.
 
Yavru kartal başını kaldırdı,  kayalıklar arasından doğmakta olan güneşe uzun uzun baktı ve sonra vücudunda   acaip bir güç hissetti. Korkuyu, kümes ve civcivleri de unuttu. Hızla kanatlarını çırptı ve yukarılara doğru uçmaya  başladı. Havada halka çizip uçarken Micheal’e  anlamlı bir bakış attı ve ‘ ben gerçekten kartalmışım civciv değil’ dedi.
 
Kartal uçmaya devam ederken  İbrahim mahçup bir halde duran Michael’e döndü ve :
 
 ‘ İşte siz Avrupalılar da, uzun bir süreden beri  bizim gibi milletleri  aldattınız. Ruhlarımıza umutsuzluk ve  korku saldınız. Ve fakat  kurduğunuz bu sömürü tezgahınız daha fazla devam etmeyecek. Gerçekleri ters yüz eden yalanlarınıza artık kimseyi inandıramayacaksınız. ’ dedi.
 
Evet bu bizim hikayemiz. Batı ile iki yüz yıldan beri devam eden hikayemiz . Umarım daha fazla uzun sürmesin bu hikaye. Bir İbrahim çıksın ve bizi tıkatıldığımız  kümeslerden çıkarıp zirvelere çıkarsın. Özgürlüğün, bağımsızlığın,hakkın, hukukun ve kardeşliğin bayrağını yükseklerde dalgalandırsın inşallah.
 


Bu Yazıya Tepkiniz Nedir? Bu yazı 2 yıl önce yayınlandı. 3212 Defa okundu.