15 Temmuz askeri darbe girişiminin içeride ve dışarıda daha uzun süre gündemde kalacağı, üzerinde konuşulacağı ve etkilerinin önceki darbelerden çok daha  derin ve kapsamlı olacağı anlaşılıyor.
Mehmet Cömert

Mehmet Cömert

mehmet.comert@kahtahaber.com

 
15 Temmuz askeri darbe girişiminin içeride ve dışarıda daha uzun süre gündemde kalacağı, üzerinde konuşulacağı ve etkilerinin önceki darbelerden çok daha  derin ve kapsamlı olacağı anlaşılıyor. Olay henüz sıcaklığını koruyor.İktidarın başlattığı temizlik operasyonu hız kesmeden devam ediyor.Ordu ve diğer kamu kurumlarında yuvalanmış  örgüt elemanları görevden uzaklaştırılıyor; göz altına alınıyor ve bunlardan önemli bir kısmı tutuklanıyor. Gülen gurubunun ekonomik ayağına da operasyonlar devam ederken,  medya ayağında yer alan yandaş yazarların göz altına alınma sınırına kadar iş  varmış bulunuyor.
 
Suça bizzat bulaşmış ve  bilinçli olarak destek sağlamış kişilerin elbette hesap vermeleri, hak ettikleri cezaya çarptırılmaları gerekir. Ancak işin örgütsel boyutundan bîhaber saf insanların mağdur edilmeleri yanlış olacak.İtidal elden bırakılmamalı.Aksi durumda  zalim ve saldırgan konumdaki parelel yapı mağdur ve mazlum  pozisyonuna geçebilir.Hükümetin bu hassas noktaya dikkat etmesi gerekir.
Kendisini  ‘hizmet hareketi’ olarak tanımlayan bir oluşumun  kocaman bir ‘hezimet’ yaşaması, üzerinde en çok durulması gereken nokta olsa gerek.İslami camia ve cemaatlerin  parelelden boşalan yerleri doldurma fırsatçılığına tamah etmeyi bir tarafa bırakarak, aynı tehlikeli akibete yuvarlanmamak adına   kapsamlı bir muhasebe yapmaları  doğru  olandır. Sosyolog, psikolog ve din alimlerinin bu vakıayı incelemeleri ,sebep ve sonuçlarıyla ortaya koymaları ve toplumu bu konuda aydınlatmaları gerekir.Hükümet için de, daha önce bu ve benzer yapılara karşı takındığı siyasi çıkar  hesaplarına dayalı tavrını gözden geçirmesi ve aynı hatayı tekrarlama yanlışına düşmemek için kendine çeki düzen verme  zarureti doğmuştur.
Olayın en önemli noktası ise, bu işin Gülen’den ibaret olmadığının idrakiyle hareket ederek olayın iç ve dış bağlantılarıyla tesbitinin ortaya konmasıdır. Zaman geçirilmeden olayın bu boyutunun aydınlatılması elzemdir. Maalesef şimdiye kadar işin magazinel hikaye kısmı gündemde.Gülen’e lanetler okunuyor, ama   kimse onu besleyen ve koruyan ABD’ye bir çift laf etmiyor, edemiyor. Şöyle bir düşünelim , şayet Gülen, İran gibi bir ülkede ikamet ediyor olsaydı ne kıyametler koparılacaktı. ‘Ordu Tahran’a’ naraları atılacak ve belki iki ülke arasındaki ilşkiler tamamen kesilecekti. Ama görüldüğü gibi ABD için yapılan hiçbir şey yok.
 
Hasılı darbenin enine boyuna aydınlatılması gerekir.İçeriden ve dışarıdan bu işe bulaşan kim varsa tesbit edilsin ve açıklansın. ABD ve Nato’nun bu işin arkasında durduğu ihtimali üzerinde ciddiyetle durulsun. ABD ile ilişkiler gözden geçirilsin ve uygun zamanda uygun yaptırmlar devreye konsun.Ülkenin bağımsızlığını gölgeleyen her anlaşma peyder pey iptal edilsin.
Evet bütün bunlarla beraber ilk günlerdeki heyecan ve hamasetin yerini akıl ve firasete  bırakması ve yapılması gereken düzenlemelerin vakit geçirilmeden yapılması gerekir. Artık eski Türkiye’nin mîadını doldurduğu kabul edilmeli ve yeniden yapılanmanın adımları atılmalıdır.Ordu başta olmak kaydıyla bütün kurumların sistem içindeki yerleri net olarak belirlenmeli, adil ve eşitlikçi bir anayasanın yapılması için kollar sıvanmalıdır.Kürt sorunu Batı’nın besleneceği bir rant alanı olmaktan çıkarılmalı ve adil bir çözüme kavuşturulmalıdır. Sivri sinek üreten yapının ortadan kaldırılması gerçekleşmezse başımıza çok daha büyük felaketlerin geleceği unutulmasın.
Bu halk tarihin ezberlerini bozdu ve gerçek bir destan yazdı.Bu destan umarım ki hiç bitmesin.Halkımızın ülkeyi tehlikeli bir virajdan kurtarmış olmasının bedeli yeni ve sağlam bir yapı gerçekleştirilerek ödenmelidir. Bu halk ve bu ülke her şeyin en güzeli ve en  iyisini hak ediyor. Halkımız merhum Menderes ve Erbakan Hoca’dan esirgediği desteği  Erdoğan’a verdi ve kanını dökerek ülkeyi  ve yöneticilerini hayati bir tehlikeden kurtardı.Allah aziz şehitlerimizin şehadetini kabul buyursun.
Darbenin siyasi ayağıyla ilgili henüz bir şeyin yapılmamış  olması da dikat çekicidir.Her  partide darbe destekçisi ve Gülen taraftarı insanların varlığı muhakkaktır.İnancıma göre Ak Parti’nin kendi içinde de bir temizlik yapması şarttır.Her kurumun en hassas yerlerine ustaca yuvalanan bir yapının iktidar partisinde olmadığını söylemek mümkün mü? İktidar partisi  siyasi ve ekonomik çıkar peşinde koşanların değil, tamamen halkın partisi olmalıdır.Çünkü  halk kanıyla kendilerini büyük bir tehlikeden korudu. Şayet halkın bu fedkarlığı olmasaydı -Allah korusun- ülke bugün çok kötü durumda olacaktı.
 
Darbe girişimi nedeniyle ülke çok büyük kan kaybı yaşıyor elbette.Ekonominin kötüye sarkan gidişine acilen önlem alınmalıdır.Bölgedeki gelişmeler konusunda belli bir ağırlığa sahip olan Türkiye bu saatten sonra oyun dışı kalacaktır.İslam ümmetinin daha fazla acılar yaşamaması için bölge ülkeleriyle daha yapıcı ilişkilerin kurulması hedeflenmeli ve yaşanan bu musibeti İslam  birliğine götüren bir sürece vesile kılmak  için çalışmalar başlatılmalıdır.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir süreden beri ABD ve Batı’nın hedefinde olduğu malumdu. Hal böyle iken  ABD ‘nin olayla ilgisi hakkında ilgililerin derin bir suskunluk yaşaması nedendir? Yoksa her şey biliniyor da bunu açıklamaya uygun zaman mı bekleniyor?
  İnancıma göre Erdoğan olup bitenin nereden kaynaklandığını çok  iyi biliyor. Ancak bunun hesabını uygun zamana bırakıyor. Belki de içinden: ‘Koynumuzda ne yılanlar beslemişiz ! Ulan Amerika, bunu sana bırakırsam bana da uzun adam demesinler’ diye  geçiriyordur.
 
Halkı sokağa dökebilen bir lidere sahip olmak büyük bir nimettir. Cumhurbaşkanı R Tayyip Erdoğan, Batı'nın alışık olmadığı bir lider. Radikal yerli özelliği ile şimşekleri üstüne çekince afarozlular listesine alındı ve olanlar oldu.
Ancak, Allah ona yardım etti; bunda hiç şüphe yok. Şimdi ele geçen bu fırsat akıllıca kullanılmalı ki, Allah'ın yardımı devam etsin.
Ülkemize geçmiş olsun. Aziz şehitlerimizin ruhları şâd olsun.Mevla yardımcımız olsun.
 


Bu Yazıya Tepkiniz Nedir? Bu yazı 2 yıl önce yayınlandı. 2726 Defa okundu.