İlkokulu DEVRİM OKULU’ unda okudum.
Necati Atar

Necati Atar

necati.atar@kahtahaber.com

 İlkokulu DEVRİM OKULU’ unda okudum. Adıyaman’ın o zaman ki belki de tek varoş okuluydu. Matematik defteri olarak sarı yapraklı üçüncü sınıf hamur defterler kullanırdık.
Defterimiz her bittiğinde yaprakların yırtılmaması için özenle siler yeni baştan kullanırdık. Bunu o kadar çok tekrarlardık ki, defter sayfaları incecik kalırdı. Ve o zamanlar biz de şimdiki çocuklar kadar onurluyduk. Yoksulluğumuz bilinmesin, yeni bir defter alacak kadar paramızın olmadığının farkına varılmasın diye bu işi herkesten gizlice yapardık.

Çocuklardan biri bana mektup yazmış, “ne olur öğretmenimiz ve arkadaşlarım bu yazdıklarımı duymasın, yoksa çok utanırım” diyor. “Utanırım” dediği, defter, kalem ve hocalarının alın dediği soru bankası ve yardımcı çalışma kitaplarını alamamasıymış… Oysa ortada utanacak bir mesele yok. İllaki utanması gereken birileri birse o da bizleriz. Yıllardır ne okullarımıza ne bu memleketin çocuklarına ne de mağdur edilmiş insanlarına sahip çıkmadık. Hangi yürek nerede nasıl kanar bilmedik. Koca yılları boşuna heba ettiğimizden dolayı kendimizden utanmalıyız.Bu Yazıya Tepkiniz Nedir? Bu yazı 2 yıl önce yayınlandı. 2817 Defa okundu.