Burası Urfa halkı tarafından da çok sevilen ve kutsalığına inandıkları sık uğradıkları mekandır. Peygamberler ve Eyyübler Şehri Şanlıurfa’ya sizinde bir gün yollunuzun düşmesini diliyorum.
Nergiz Karakuş

Nergiz Karakuş

nergizkarakus@web.de


 

      Şanlıurfa gezim esnasında Göbeklitepe’ nin ardından yıllar sonra tekrar kutsal mekan olan Balıklı Göl’lü de ziyaret ettim. Siz değerli okuyucularımıza üç büyük kutsal dinler tarafından kabul edilen Halil-ür Rahman (Balıklı Göl) hikayesiyle sizlere bu güzel yeri anlatmak istiyorum.

 

             Balıklı Göl, Şanlıurfa’nın güneybatısında bulunan Eyyübiye ilçesinde bulunmaktadır. Yerli halk ve yabancı turistler tarafından da en çok ziyaret edilen bir kutsal mekandır. Girişi ücretsizdir. Balıklı Göl’ün bahçesinde Urfa Kalesi, Aynzeliha Gölü, Halilürahman Cami’ si ve Şeyh Ali Dede (Şazeli Şeyhi) yatırıda bulunmaktadır. Bu yeri şeyhe 4. Murat 1639 yıllında Bağdat seferi dönüşünde bağışta bulunmuştur. Şanlıurfa son yıllarda adını Göbeklitepe ile dünyaya duyurdu, tüm dünyanın gözü Göbeklitepe’den sonra Şanlıurfa’ya gözlerini çevirdi. Bu şehrimiz Balıklı Göl ve sahibeler yani evliyaları ile zaten bilinmektedir. Şanlıurfa, tarihi yerleri ile, kutsal mekanlarıyla, yeni keşfedilen yaşamış medeniyetlerin tapınak kalıntılarıyla dünyanın her yerinde ziyaretçilere ev sahipliğiyle Ülke ekonomisinede büyük katkı sağlamaktadır. Balıklı Göl ve Eyyübi’ ye ilçesinin merkezinde bulunan muhteşem ötesi mağara evleri ile akşam olunca mağara evlerinin ışıkları ayrı bir güzellik katıyor. Gözlerinizi bu güzelliğin büyüsünden alamıyorsunuz.

 

Balıklı Göl’lün rivayetlerde anlatılan hikayesi.

 

            Hz. İbrahim’in (A.S) ateşe atıldığı makamdır Balıklı Göl. M.Ö. 2000 yıllarında yaşayan Hz. İbrahim (a.s)’ ın dönemin firavunlardan olan Urfa kralı Nemrut Bin Kenan tarafından ateşe atıldığında düştüğü yer olarak bilinir ve kutsalığından dolayı ziyaret edilir. Hz. İbrahim o zamanın zalim ve putperest olan kral Nemrut’a ve ordusuna İslamiyet’in yayıldığı dönemlerde Allah’ın varlığının inancını yaymak için onlara karşı gelmiştir. Firavunların taptığı putları yıkarak ve parçalayarak Nemrut’un düşmanlığını kazanmıştır. Putları kırması ve onlara kendi yaptığınız bu putlara neden tapıyorsunuz, bunlar gerçek tanrı değiler demesi ile Nemrut tarafından esir edilerek, yakılmasına karar verilmiştir. Nemrut tarafından Urfa Kale’sinin tepesinden ateşe atılmıştır.

Ateşe atıldığı an M.Ö. Allah (c.c.) ateşe: ʺEy ateş İbrahim üzerine serin ve selâmet olˮ (Kur’an-ı Kerim Enbiya Suresi Ayet 69) emri verilince; rivayete göre ateş su, odunlar da balıklara dönüşmüş. Hz. İbrahim’in sağ olarak gül bahçesine düştüğü söylenir. Odunlar biraz yandıkları için balıkların sırtlarında da siyah lekeler vardır. Bu balıklar kutsal sayıldıklarından avlanılmaz ve yenmezler. Hz. İbrahim’in arkadaşı ve putperest kral Nemrut’un kızı olan Zeliha da Hz. İbrahime olan sadakati ve inancıyla o da kendini onun ardından atar. Onunda düştüğü yerde gölle dönüşür, bu göllün adına da ‘Aynzeliha Gölü’ denir. Hz. İbrahim’in ateşe atıldığı makamın içinde bir çeşme/pınar halinde akan suyun şifalı olduğuna inanılır. Erkek ve kadınlar için ayrı giriş bölümleri yapılmıştır. Bu çeşmeden gelen ziyaretçiler şifa niyetine bu sudan içerler, hatta evlerinde bulunan hastalarına da götürerek onların içmelerini de sağlarlar. Bu şifalı suyun içilmesi ve Balıklı Göl’le yapılan ziyaretlerle bir çok hastalığın şifalandığı görülmüştür. Türkiye’nin en önemli ve kutsal göllerinden biridir burası. Balıklı Göl’de birde Aynzeliha göllünün hemen yanında 1211 yıllında yapılmış Halilürahman Camisi vardır. Bu camide görülmeye değer. Kesme taşlardan yapılmış muhteşem mimarisi ile etkileyici. Bu caminin 504 yıllarında aslında Urbisyus adlı bir rahip tarafından Hz. İsa’nın annesi Hz. Meryem ana için yapıldığı bilinmektedir. Daha sonraları camiye dönüştürülmüştür. Bu cami avlusundan içeri girdiğinizde ruhunuza iyi gelen bir enerjiyi hemen hissediyorsunuz. Cami’nin ve Urfa Kalesi’nin bulunduğu yerde sayısız siyah kuşlar ordusu görürsünüz, kulaklarınıza bu kuşların cıvıltısı bir ayet okuması gibi gelir. Hiç susmadan ve durmadan aynı yerde uçuşuyorlar. Sanki kutsal bir görev üstlenmişler. Balıklara yem vermek burda çok kutsal sayıldığından, her bir köşede duran yem satıcılarından balık yemi alarak balıkları besleyebiliyorsunuz vede aynı anda dileklerinizin kabul olması için duada edebilirsiniz. Burada dilenen dileklerin kabul olduğuna da inanılır.

 

Günümüzde Balıklı Göl yeni evlenen çiftlerinde fotoğraf çektirme mekanı olmuş. Evlenmeden önce Hz. İbrahim’in mekanını ziyaret ederek, burda evliliklerini kutsuyorlar; Ayrıcada bu harika tarihi mimarisinde hatıra fotoğrafları çektiriyorlar. Burası Urfa halkı tarafından da çok sevilen ve kutsalığına inandıkları sık uğradıkları mekandır. Peygamberler ve Eyyübler Şehri Şanlıurfa’ya sizinde bir gün yollunuzun düşmesini diliyorum.

 

Yazı ve fotoğraflar: Nergiz Karakuş

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir? Bu yazı 8 ay önce yayınlandı. 1031 Defa okundu.