İ. Yusuf TURANLI, Engin AKEL, Mehmet METİNER ve Müzeyyen BASKIN.. 2019 yerel seçimler üzerine yorumlar.
Savaş YILDIRIM

Savaş YILDIRIM

s.yldrm02@gmail.com


Engin AKEL ile başlamak istiyorum. 

İlçe Başkanlığı döneminde özeleştirisi ile dönemin belediye başkanı Abdurrahman TOPRAK ile polemiği başlamıştı. Alelacele görevden alınmış, ak parti saflarında muhalif ilan edilmişti. 

İlk defa o özeleştirinin yapıldığı gün kendisini daha çok tanıma gereği duymuştum. Çok da yakından tanımaya gerek duymamıştım açıkçası. Ak Parti için "AKEL" isminin bitirildiği düşüncesindeydim.  Adaylığı açıklandığında en büyük şoku yaşamış, bir şeylerin ters gittiğini düşünüyordum. 

Güzel bir seçim çalışması yürüttü. İlçede, Ak Partinin gücü ile kendini hızla tanıtmaya ve projelerini anlatmaya çalışıyordu. 

Çok da güzel ilerliyordu! 

Anketler Akel'i gösteriyordu ama aradaki fark çok çok azdı. Ta ki Metiner sahnelere çıkana kadar. 

Evet, bu seçim sonucunun en büyük faktörü Metinerdir. 

Ayrıştırıcı ve tehditkâr tutumu, Ak Parti tabanında bir depreme neden olmuştu adeta. Yerel medya bu konu üstünde çok durmasa da, uluslarası medya ve sosyal medyada adeta linç ediliyordu Metiner. O sıralarda başa baş giden anketlerde, Metinerin konuşması sonrası rakibi ile arasındaki fark %30'lara kadar çıktığını gözlemledik. 

Tüm bunlar gerçekleşirken, tabandan çıkan tepkiler Metiner'e iletilmiyordu veya iletilemiyordu. Partinin iç işlerini çok bilmediğimden tahminler yapmak istemiyorum.  

Seçim ekibi, ayrıştırılmadan ve ötekileştirilmelerden yorulan bir halkı gözlemleyememişlerdi. Metiner'in sert tutumu arttıkça tabandan çıkan "Muhtar bile değilsin! Neden bunları söyleyip işimizi zorlaştırıyorsun" tepkileri bana bile gelmişken, parti yöneticilerinin ve seçim çalışmasını yürüten gönüllülerin  bunu düzeltme çabaları  (varsa) da yetersiz kaldığı apaçık ortada. 

Analizim; Akel'in propaganda süresince hatalı yönlendirilmesi ve Metiner faktörü seçimi kaybetmesine neden olmuştur.  Akel, kendi yol haritası ile baskılardan ve yönlendirmelerden bağımsız hareket edip analizlerini ve politikasını çizseydi bugün çok başka bir sonuç olacaktı.  Ahmet AYDIN da bu süreçte etkisiz veya yetersiz kalmıştır. 

Engin AKEL Belediye Başkanı olarak değil,  Milletvekili olarak ilçeye hizmet etmesinin en hayırlısı olacağı kanaatindeyim. 

 

İbrahim Yusuf TURANLI

Halkı ve talepleri en iyi değerlendiren isim olmuştur. Seçim çalışmaları ve propagandaları ile ön plana çıkması, birleştirici ve kucaklayıcı bir tutum içinde olması ona belediye başkanlığını kazandırmıştır. 

Ak Parti'nin "Metiner" fiyaskosunu çok iyi değerlendirmiş, Ak Parti tabanını incitmeden gerekli cevapları vermiş, siyasi dehalığını bir kez daha göstermiştir. Yapıcı konuşmaları ile Ak Parti tabanını etkilemeyi başarmıştır. 

Kendisine verilen ilçeyi yönetme tapusunu en harika şekilde değerlendirip, şeffaf ve demokratik bir yönetim ile yerini güçlendirebilir. Belediyeyi nasıl devraldığını, nelerin yapılabileceğini ve nelerin nasıl yapılamayacağını Tuncelinin Kominist Başkanı gibi her kuruşun hesabını halk sormadan halka yayınlayarak yeni bir dönemi başlatabilir. 

Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krizi gerekçe göstererek bazı projelerin onaylanmaması ve ödeneklerin çıkmaması gibi sorunlar görülecektir. Turanlı'nın en zor dönemi başlıyor. Tek kurtuluş anahtarı şeffaf bir belediyecilik olacaktır.

Hizmet vermemek ile Hizmet verememek arasında çok fark vardır. Göreve başladığı günden itibaren tüm plan ve projelerini, maddi imkanlarla (kuruşu kuruşuna şeffaf olması şartıyla) halkla paylaşırsa, bu sorunun da kendisinden kaynaklanmadığını halka açıkça ifade edebilir. Hatta genel seçimlerde bu koz ile Kahta'da iktidar partisini çok sıkıştırabileceği de ortada. 

Kahta halkı büyük bir beklenti içinde. Ülkenin ekonomik durumu göz önüne alındığında, bu beklentiyi karşılamak çok zor olacaktır. Bu sadece Turanlı için değil, iktidar partisi (Akel) başkan seçilmiş olsaydı da aynı sorun görülecekti. 

Kim bilir, belki de Abdurrahman TOPRAK bu dönem bu sorunları yaşamıştır? Bilemeyiz... İşte! Şeffaf olmanın önemini bu zamanlarda çok daha iyi anlıyoruz. Bu konuda konuşmak isterse kendisini dinlemek, analizlerini ve yaşananları tüm detaylarıyla öğrenmek isterim.

Bir Ev Hanımı! Müzeyyen BASKIN

Kahta siyasetinde bir ilk! Müzeyyen BASKIN. İlk Kadın Belediye Başkan Adayı olmuştur. Adını, Kahta siyasi tarihine altın harflerle yazmıştır. 

Bir çok kişiyle görüştüm, Müzeyyen Hanım'ın seçim sürecinde propagandaları oldu mu? Neler yaşandı diye. 

Görüştüğüm herkes, bundan bihaberdi. 

Müzeyyen Hanım! Açıkça ilan ediyoruz ki, sizinleyiz! 

Görüştüğüm herkes "Bilseydim ona oy verirdim" dediklerini bilmenizi isterim. 

Siyasi arenaya muhakkak katılmalısınız. 

Kahta halkı tüm gücüyle, tüm kalbiyle sizinle olacaktır. Bundan emin olabilirsiniz. 

KORKMAYIN! Güçlü bir adım atın. Bu hiyerarşiyi yerle bir edin. Kahta'ya ancak bir kadın eli değerse temizlenebilir. 

Bu halkın size gerçekten ihtiyacı vardır. 

Anadolu Ajansı Hakkında!

O kadar yıl övüldünüz ve övdünüz kendinizi. Bütün kredinizi tükettiniz. Sadece Kahta, İstanbul değil. Tüm Türkiye'de insanları hatalı yönlendirdiniz. 

Kahta'da saat 8:00'a kadar sizin sonuçlarınıza göre Engin AKEL kazanmıştı. 

İstanbul'da Binali YILDIRIM. 

Ve daha bir çok il/ilçe... 

Şimdi size nasıl güvenerek yayın yapacaklar bilemiyorum. Ulusal medya eli kolu bağlı. YSK sonuçları ve partilerin kendi seçim koordinasyon merkezlerinden veriler almaya çalışıyorlar. 

Koskoca AA! Yakışmadı... Sınıfta kaldınız. 

Teknolojinin "Kendi hatasını düzeltebileceği" bir noktaya gelmiş olması, yapak zeka gelişmeleri ve yeni teknolojilerden bihabersiniz anlaşılan. 

Eğer sorun TEKNİK ise, bu çok daha kötü! Teknoloji ve İletişim çağındayız efendiler! Mühendisliğiniz bu kadar mı? 

Eğer sorun SAHA ekibi se bu daha da kötü! Her ilçede ortalama 3 muhabiriniz var. Seçim günü için ek gönüllüler ve partilerle de çalışabilirdiniz. 

Ufacık bir yazılım ile, tüm adaylara kendi seçim koordinasyon merkezlerini oluşturmalarını sağlayarak, tüm Türkiye'de kusursuz bir iş çıkarabilirdiniz. 

Saha ekibiniz de zahmetsizce verileri size anlık iletebilirdi. 

Bunun bir izahı yok ne yazık ki. Yıl 2019! Hatırlatmak istedim. 

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir? Bu yazı 1 yıl önce yayınlandı. 10735 Defa okundu.