Osmanlı padişahlarından II.
Şüheyla Şengül

Şüheyla Şengül

suheyla.sengul@kahtahaber.com

 Osmanlı padişahlarından II. Mahmut döneminde,  ilk cerrah hane 14 Mart 1827’de hekimbaşı Mustafa Behçet’in önerisiyle  Tıp hane-i Amire ve Cerrah hane-i Amire İstanbul ismiyle Şehzade başında  tulumbacı konağında açılır ve öğrenci yetiştirmeye başlar. Bu tarih ülkemizde modern tıp eğitiminin başlangıcı olarak bilinmektedir.
 
     14 Mart 1919’da işgal altındaki İstanbul’da işgali protesto etmek için 3. Sınıf öğrencisi Hikmet Boran önderliğinde toplanan tıp mensupları işgali protesto ederler. Böylece tıp bayramı, tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başlar ve o günden sonra 14 Mart ülkemizde tıp bayramı olarak kutlanmaya başlanır. 
 
   Tıp bayramı sağlıkçılar tarafından her yıl üzüntü ve sevinç içinde hatırlanarak kutlanmaya çalışılır. Bayramda üzüntü olur mu demeyin eğer sağlıkçıysanız olur…  
 
  Çünkü sağlıkçı o gün tekrar hatırlar zor nöbet şartlarını, acillerde-servislerde aşağılanıp hakaret edildiğini, darp edilip öldürüldüğünü. O gün hatırlar hiç hatırlatılmayıp unutturulan özlük haklarını… Yine o gün hatırlar hiç hatırlanmadığını…
 
  Sevinç de vardır o gün sağlıkçıda sevinir, ya bugün de olmasaydı sıkıntılarımı yine boş duvarlara anlatacaktım diye düşünür ve mutlu olur. 
 
 Aslında çok basit şeylere sevinir sağlıksız sağlıkçı tek istediği şey başında insanca kelimesi olan cümlelere sahip olabilmek insanca özlük hakları, insanca nöbet, insanca tepki, insanca yaşam, insanca…,insanca…, insanca…
 
 Oysa bilinmelidir ki, aslında toplumun sağlığı için gereklidir sağlıkçının sağlığı. Ancak sağlıklı bir insan yardım bekleyen bir insana faydalı olabilir. 
 
  Sağlıkta dönüşüm programının gerçek sahibi sağlık çalışanlarıdır. Sağlık hizmetlerine yönelik yatırımlar arttırılarak hizmet kalitesi yükselmiş sağlık camiasının her çalışanı ülke insanına en iyi sağlık hizmeti verebilmek için üzerine düşen görevi eksiksiz yapmaya çalışmıştır. Hasta memnuniyeti artarken çalışan memnuniyeti azalmıştır. Büyük fedakarlıklar ve özveri ile çalışan sağlıkçıların sorunları ele alınıp en kısa zamanda sorunlarının çözüme kavuşturulması gerekmektedir.
  
    Sağlıklı bir toplum için, sağlıklı sağlıkçı dileğiyle, 14 Mart tıp bayramımız kutlu olsun…


Bu Yazıya Tepkiniz Nedir? Bu yazı 3 yıl önce yayınlandı. 3823 Defa okundu.