18- 24 Mart Yaşlılar Haftası              Bir Gün Bizde Yaşlanacağız Oğlu ve geliniyle birlikte oturan yaşlı bir adam, elleri titrediğinden ve gözleri iyi görmediğinden yemek yerken bazen yere döküyor, bazen de tabağın kırılmasına neden oluyormuş.
Şüheyla Şengül

Şüheyla Şengül

suheyla.sengul@kahtahaber.com

 18- 24 Mart Yaşlılar Haftası            
 Bir Gün Bizde Yaşlanacağız


Oğlu ve geliniyle birlikte oturan yaşlı bir adam, elleri titrediğinden ve gözleri iyi görmediğinden yemek yerken bazen yere döküyor, bazen de tabağın kırılmasına neden oluyormuş. Hal böyle olunca da oğlu onun sofrasını ayırır ve ona tahtadan bir tabak alır. Adamın çok üzüldüğünü görseler bile bu durum onları rahatsız etmez. Bir akşam torunu tahtalarla uğraşırken baba sorar, ne yapıyorsun? Çocuk babacığım senin yaşlılığın için tahta bir tabak yapıyorum der. Bu söz ev halkının yüreğine bıçak gibi saplanır ve hatalarını  anlarlar.                                                                                                                                            

Yaşlıların bizlerden başka kimsesi yoktur. Bizlerde onlara saygı göstermeli, korumalı, destek olmalı ve yalnız bırakmamalıyız.                                                                                                                                                       

Yaşlı denilince, bakıma muhtaç, yürüme güçlükleri olan, değişime kapalı, soysal ilişkileri zayıflamış insanlar aklımıza gelmemeli, tecrübe ve bilgelik gibi olumlu yönlerini düşünmeli, onların bu tecrübelerinden faydalanarak, ilgimizi ve onlara önem verdiğimizi göstererek, hayata bağlayıp, yaşama sevinçlerini artırmalıyız.                                                                                                                                                     

Elbette ki yaşlı insanların başta sağlık sorunları ve bir takım problemleri olacaktır. Ama unutmayalım ki,  hayatın her döneminde insanların problemleri vardır. Yaşlılıkta bebeklik ve gençlik gibi doğal bir durumdur. Her yaşın kendine göre güzellikleri vardır.                                                                                                                      

İnsanlar ömürlerinin büyük bir bölümünde topluma, ülkelerine ve çocuklarına hizmet ederler. Yaşlanıp bakıma muhtaç oldukları dönemde de, ömürlerinin sonuna kadar insanca bir yaşam talep etme hakları vardır.                                                                                                                                                                                  

Bizim kültürümüz ve dinimiz gereği, yaşlılarımıza gereken hürmet ve saygıyı göstermek zorundayız. Onların hayatlarının geri kalan kısmında da, rahat ve sıkıntısız bir yaşam, sağlamak için gayret göstermeliyiz.                                                                                                                                                                       

Şunu unutmayalım ki hepimizin en büyük hayali ve en büyük korkusu, yaşlanmaktır.                                

Muhterem büyüklerimizin Yaşlılara Saygı Haftasını kutluyor, sağlıklı, mutlu günler diliyor, sevgi ve saygılar sunuyorum.                                             


Bu Yazıya Tepkiniz Nedir? Bu yazı 3 yıl önce yayınlandı. 4520 Defa okundu.