Bir insan beşikten mezara kadar annesine  muhtaçtır.
Şüheyla Şengül

Şüheyla Şengül

suheyla.sengul@kahtahaber.com

 Bir insan beşikten mezara kadar annesine  muhtaçtır. Onun sevgisine, onun varlığına her zaman ihtiyaç duyar. Yeni doğan bir bebek annesinin kokusunu hissettiğinde sakinleşir, kendisini güvende hisseder.Hayat boyu en çok annesine ihtiyaç duyar.Bizim için fiziksel bir şeyler yapamadıklarında bile onların varlığı bize güç verir.Her türlü fedakarlığı ve sevgiyi karşılıksız verirler.Biz hasta olsak onların da canı yanar,biz mutsuz olsak onlarda mutsuz olurlar.Düşünebiliyor musunuz?Bir annenin kaç çocuğu varsa o kadar parçaya bölünür ve hepsine yetmeye çalışır.
Hayatta en çok istedikleri şey çocuklarının sağlığı,  mutluluğu ve huzurudur. Kendi yemez yedirir, kendi giymez giydirir. Evlatlarına toz kondurmaz her zaman koruyucu bir melek gibidir.
Annesi olmayan bir çocuğun her zaman bir yanı eksik, boynu büküktür. Çocuk annesiyle güçlüdür, onunla mutludur. Yol gösteren, dua eden, onu üzdüğümüzde bile bizi düşünen annemizdir. Hastalandığımızda başucumuzda bekleyen, geceler boyu uykusuz kalan, gece sessizce gelip üzerimizi örten, yanağımıza usulca sıcak bir öpücük konduran annelerimizdir.Peygamberimiz Hz. Muhammet ‘’Cennet anaların ayağının altındadır.’’ kutlu sözüyle anneliğin ne kadar değerli ve kutsal olduğunu belirtmiştir.  İlk öğretmenimiz annemizdir, her şeyi ondan öğreniriz. Hz Ali ‘’ Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.’’ demiş. Bizde her şeyi öğrendiğimiz ilk öğretmenimizin kıymetini bilmeli saygı ve sevgimizi esirgememeliyiz. Onların da bize ihtiyaçları oldukları her dönemde destek olmalıyız. Biz kendimizi annemizle ne kadar güçlü hissediyorsak, hayırlı evlat olarak, emeklerinin karşılığını verip onları da bizimle güçlü kılmalıyız. Onların hayat tecrübelerini küçümsememeli, fikirlerine saygı duymalı, yaşlılık dönemlerinde onları yalnız bırakmamalı, bizde onları mutlu etmeliyiz. Unutmamalıyız ki   önce  canan, sonra can, diyecek tek kişi annelerimizdir.     
Her günün anneler günü olduğunu hepimiz biliyoruz, fakat bu temsili günde onları daha özel hissettirebilmek için, ellerini öpüp,hayır dualarını almak, hem bizi ,hem onları mutlu edecektir.
 
Fedakar annelerimizin anneler gününü kutluyor,ellerinden öpüyor, evlatlarıyla mutlu olmalarını temenni ediyorum.


Bu Yazıya Tepkiniz Nedir? Bu yazı 3 yıl önce yayınlandı. 3669 Defa okundu.