Ağlamak hayatın her döneminde bizimledir, gözyaşlarıyla dünyaya geldik ve yine gözyaşlarıyla ayrılırız.
Şüheyla Şengül

Şüheyla Şengül

suheyla.sengul@kahtahaber.com

 Ağlamak hayatın her döneminde bizimledir, gözyaşlarıyla dünyaya geldik ve yine gözyaşlarıyla ayrılırız. Ne çok şey anlatır gözyaşları, sessizliğin çığlığıdır, bazen bir çaresizliği, bazen bir sevdayı, bazen de mutluluğu anlatır gözyaşları. İç temizliğidir gözyaşı, vicdanımızı rahatlatır, pişmanlığımızı anlatır. Ağlamak acının yürekte yoğrulup olgunlaşmasıdır. Yüreğin acı ile kaynaşıp gözden süzülmesidir. Ağlamak insan ruhunun incelip, göklere ufuk açmasıdır.
Ağlamak, acının yürekte tomurcuklanıp çiçek açmasıdır. Acı bazen yürekten beyne sıçrar, işte o zaman önce yürekte mayalanan, acının billurlaşmış, kristalleşmiş halidir gözyaşları. Dünyadaki en doğal en içten ve en kalbi duyguların, yalın ve süssüz halidir gözyaşları. Yürek ağlamazsa, göz ağlar mı? Yüreğimizin derinliklerinde hissettiğimiz acılar, çaresizlikler kabaran bir nehir gibi, coşar duygular, sığmaz yatağına, kim tutabilir kabaran bir nehri?
 Kim tutabilir, kapkara bir bulutu?                                   
 Ağlamak temizler bizi, geçirir öfkemizi, kinimizi, belki çaresizliğimize çare olur, sığınırız Yaratana, ağlayarak masumlaşırız. Fakat günümüzde bir söz hasıl olmuş, dik dur zayıflığını belli etme, sakın ağlama. Oysa insan ağlamalı, içindekileri dökmeli, rahatlamalı. Ağlayan insan merhametlidir, vicdanlıdır, duygusaldır. Neden, en güzel duygudan mahrum etmek isterler insanı? İnsan ihtiyacı olduğu zaman ağlamalı, dünyadaki en değerli varlık olduğunu hatırlamalı. Güçsüzlük değildir inanın bana, Rabbimizden bir nimettir, yüceltir bizi.
Birde ağlayamayanlar vardır ki, her şeyi içinde biriktirir güçlüyüm diye, ama kırar, döker, geçmez kini, intikam duyguları gelişir, zarar verir, karşısındakilere.                                                      
Ağlamayı birde sağlık açısından ele alalım, ağlamanın insan sağlığı ve psikolojisi için faydaları vardır. Stresi alır, depresyondan uzaklaştırır, sorunlarla baş etmeyi sağlar. Tıbbi araştırmalara göre, rahatça ağlayabilen kişilerin daha sağlıklı bir hayat sürdüğü gözlemlenmiştir. Gözyaşı ilaç gibidir zararlı bakterileri ve virüsleri öldüren enzim içerir, toksinleri atar. Ağlayamayıp bastırılmış gözyaşları, kalp hastalıkları, peptik ülser,  kolit, deri döküntüleri, kemik ve kas hastalıkları gibi pek çok hastalığa neden olur.                                
Ağlamayarak dış kontrolü sağlayanlar, vücudun iç kontrolünü kaybederek dokulara zarar verirler. Ağladığımızda mutluluk hormonu endorfin açığa çıkar, endorfin ağrı sinyallerinin beyne ulaşmasını engeller, fiziksel acıyı azaltır. Yaralandıktan sonra ağlayabilirseniz, ağrı kesici özelliği vardır.   
Japonya’da ağlama kulüpleri vardır. Buralarda seyirciyi ağlatmak için film ve diziler gösterilir, iş stresini ve sıkıntılarını atmak isteyenlere buralarda ağlama terapisi yapılır. 
  İnsanın en doğal olayı ağlamaktır, çünkü ağlamayı gülmeden önce öğrendik. Şayet ağlamayı unuttuysanız yeniden öğrenmeyi deneyin. Rabbim ağlayan kullardan eylesin bizleri.
Selam ve sevgilerimle…                                                


Bu Yazıya Tepkiniz Nedir? Bu yazı 3 yıl önce yayınlandı. 6164 Defa okundu.