Öğretmen sınıfa girer girmez sınav yapacağını söyledi.
Şüheyla Şengül

Şüheyla Şengül

suheyla.sengul@kahtahaber.com

Öğretmen sınıfa girer girmez sınav yapacağını söyledi. Birden öğrencilerde hareketlilik başladı .İçlerinden biri huzursuzca çantasını karıştırıyor,tedirgin halini öğretmeninin görmesini istemiyordu. Kalemini evde unutmuştu,çok titiz ve disiplinli olan öğretmen çantalarını eksiksiz hazırlamalarını istiyordu. Sıra arkadaşı durumu öğrendiğinde hiç tereddütsüz yeni aldığı kalemi ortadan bölüp ona verdiğinde gözleri doldu.Çünkü sıra arkadaşının maddi durumu iyi değildi ve kendisi onu çoğu kez küçük düşürmüş,fakirliği ile alay etmişti. Şimdi arkadaşı onu bu sıkıntılı durumdan kurtarmıştı. Yaptıklarından utandı,arkadaşının gözünün içine minnetle baktığında ona ne kadar pişman olduğunu hissettirdi.
 
 Şimdi soruyorum sizlere kaçımızın çocuğu bu davranışı sergiler? Günümüzde ne biz, ne de çocuklarımız yeterince hoşgörülü değiliz. Bu hikayedeki çocuk gibi hoşgörülü çocuklar yetiştirmeliyiz. Çocuklarımızı intikam, kin gibi olumsuz duygulardan uzak tutup; dürüst ,onurlu, sevecen, barışçıl olmalarını sağlamalıyız. Hoşgörü ,anlayış, sevgi, merhamet gibi insani kavramları küçük yaşta öğretmeliyiz.Akademik başarı ne kadar önemli ise bu değerler de o kadar önemlidir.
 
Ancak bunlardan önce bir özeleştiri yapalım. Acaba biz yeterince hoşgörülü müyüz? İnsanların farklı fikir ve düşüncelerine saygı duyup, aynı vatan ve aynı coğrafyayı paylaşmayı biliyor muyuz? Hoşgörülü ve iyi niyetli insanlara ihtiyacımız var. Artık bu güzel kelimenin güzel anlamını kavramalıyız. Kendimizden başlayıp hoşgörüyü çevremize yayarak hayatımıza anlam kazandırmalıyız. Hoşgörüsü sınırsız olan Mevlana Celalettin Rumi’yi kendimize örnek almalıyız.
 
Sevgide güneş gibi ol
Dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol
Hataları örtmede gece gibi ol
Tevazuda toprak gibi ol
Öfkede ölü gibi ol


Bu Yazıya Tepkiniz Nedir? Bu yazı 3 yıl önce yayınlandı. 4128 Defa okundu.