Bir kaç günden beri basında ekonomi kadar yer alan konunun başaktörü Pitbull köpeklerinin vahşetleri ve sokak hayvanlarına olan anti merhamet duyguları.
Şüheyla Şengül

Şüheyla Şengül

suheyla.sengul@kahtahaber.com


Pitbull köpeğini tanımakla başlayalım yazımıza:

 

Amerikan Pit Bull Terrier, terrier ve buldog köpeklerinin çiftleştirilmesiyle elde edilmiş melez bir köpek türüdür. Saldırganlığa ve insan yaralamaya yatkınlıklarının diğer köpek ırklarına kıyasla daha fazla olmasından dolayı birçok ülkede yasaklanmıştır.

 

Ve Türkiye'de yasak mı sorusuna şu cevabı verebiliriz.

 

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu 01.07.2004 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Kanunun 14. maddesinin l bendinde; ‘‘ Pitbull Terrier, Japanese Tosa gibi tehlike arz eden hayvanları üretmek; sahiplendirilmesini, ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak, takas etmek, sergilemek ve hediye etmek yasaktır.’’ hükmü yer almaktadır.

 

Şimdi gelelim asıl konumuza.

 

Pitbull köpek  saldırıları her geçen gün atıyor. Özellikle yanlış eğitim ile bir kurt, aslan veya başka bir yırtıcı yabani hayvandan tehlikeli olan bu Pitbull'lar neden hala besleniyor.?

 

Pitbull beslemeyi kimler seçiyor?

 

Neden kanun olarak yasak olmasına rağmen çarşı sokakta ellerinde Pitbull ile gezenlere kimse karışmıyor.

 

Elinde ekmek bıçağı ile sokakta yürümenin cesaret istediği bu  zaman da en az bir Kalaşnikof  kadar tehlikeli olan bu yırtıcı, bazen de insan düşmanı olan bu hayvanı beseleyenler neden korkmuyor?

 

Bir kaç gün önce yine bir Pitbull vakıası yaşandı. Devletin Reis-i Cumhuru yaralanan masum çocuğu ziyaret ederek üzüntüsünü dile getirdi ve bu hayvan cinsini besleyenlere ateş püskürttü.

 

Sonra  ne olduğuna bakalım.

 

Tüm ülkede  olduğu gibi burada da  tüm sokak köpeklerine karşı bir alerji oluştu ve insanların merhamet duygunun yerine hayvan fobi duygusu meydana geldi.

 

Herkes  sosyal medya  hesaplarında her taraf sokak hayvanı ile dolu belediye ve yetkililer nerede, daha kaç masum çocuğun canı yanacak diyerek bilgiçlik taslamaya, ahkam kesmeye başladı.

 

Kısa  sürede  ülkenin dört  bir  yanında sokak hayvanlarını toplamaya başladılar. Belediye telefonları kitlendi ve sokak hayvanlarını toplamaya araç bulamayan bazı belediyeler çöp arabaları ile sokak köpeklerini topladılar, akıbetleri ne oldu onu bilemiyoruz.

 

Peki sorun ve çözüm yolu nedir.

 

Önce şu olayı hatırlayalım:

 

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V), on bin kişilik ordusuyla Mekke’yi fethe gidiyordu. Yolda, yavrularının üzerine kapanmış bir dişi köpek gördü. Minik yavrular, annelerinden süt emiyorlardı. Zavallı köpeğin yerinden kıpırdayacak hali yoktu.

 

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V), köpeğin ezilmesinden endişe duydu. Cuayl b. Suraka adlı sahabeyi yanına çağırarak

 

“Köpeğin önünde dur! Ona ve yavrularına kimse ilişmesin” dedi.

 

Emir hemen yerine getirildi, ordunun yolu köpeklere zarar vermeyecek kadar yana kaydırıldı.

 

Demek ki tüm dinlerde olduğu gibi İslam  dinin de hayvanlara verilen önemi  gördük.

 

Peki sorun kimde?

 

Sorun içinde insanlığa savaş açmış, kan dökecek cesareti  olmayan onu bir hayvana yaptıran sahiplerinde.

 

Kişilik sorunu olan, Pitbull besleyerek toplumda üstünlük yapmaya çalışan zavallılarda.

 

Değil insanlara hayvanlara bile saldırı hissi olamayan bu hayvanları birer pimi çekilmiş bomba gibi yetiştiren karanlık beyinlerde.

 

Bize  düşen ise  tüm bunlara karşı, merhamet duygumuzu kaybetmemek ve Allah'ın şu  ayetini hatırlayalım.

 

“Yeryüzünde kıpırdayan hiçbir hayvan ve iki kanadı ile uçan hiçbir kuş yoktur ki sizin gibi birer ümmet olmasınlar. Biz Kur'an'da hiçbir şeyi eksik bırakmadık. Sonra Rablerinin huzurunda toplanacaklardır.” (En'am suresi ayet 6/38)

 

Onun için diyeceğim şudur  ki sakın sorunlu şekilde yetiştirilen bir hayvan cinsinden dolayı tüm hayvanlara düşman olmayalım.

 

Onları sevmek, beslemek, çocuklarımıza bunu aşılamak her şeyden önce insani bir görevdir.

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir? Bu yazı 1 yıl önce yayınlandı. 1212 Defa okundu.