Toprak sulandığında etrafa mis gibi kokular yayar.
Şüheyla Şengül

Şüheyla Şengül

suheyla.sengul@kahtahaber.com

 Toprak sulandığında etrafa mis gibi kokular yayar. Rabbim insanı topraktan yaratmıştır. İnsana verilecek su da sevgidir. Bu suyu insanlara verdiğimiz de insan da etrafa saygı, sevgi, mutluluk ve hoşgörü yayar.
          Rabbim insana öyle organlar vermiş ki her birinin işlevi bir mucizedir. Bu organların içerisinde öyle bir organ var ki insanı insan yapar. Şeklini bile gördüğümüzde yüzümüze bir tebessüm gelir,bu organın adı kalptir. Yaptığı işlere akıl sır ermez, bir kere durursa onu çalıştırmak mümkün değildir. Fiziksel işlevlerinin yanında Rabbim onun yüküne yük katmıştır.Sevgi ,vicdan, merhamet ,öfke, kin , nefret, huzur ,mutluluk,acı vs… Bize  düşen görev, bunlardan en güzeli olan sevgiyi ön plana çıkarmaktır.    Rabbim hiçbir duyguyu boşuna yaratmamış tır. İsteseydi sadece sevgiyi kalbimize koyardı hayat toz pembe olurdu. Sevginin de ne kadar değerli olduğunu hiçbir zaman anlayamazdık.Rabbim bu duyguları kullanma özgürlüğünü insana bırakmıştır. Sevginin ön plana çıkması için hoşgörüyü aktif olarak kullanmalıyız. Hoşgörülü insanlara bir bakın yüzlerindeki saflığı temizliği, gözlerindeki sevgi ışığını göreceksiniz.                                                
              Çevremize şöyle bir baktığımızda savaşlar ,ölümler,yerinden yurdundan olmuş insanlar,kan gözyaşı….Bunlara engel olacak tek güç sevgidir.Artık içimizdeki bu sevgiyi kullanmak zorundayız. Önce kendimizden başlayalım, inanın size kötülük yapan bir insana sevgiyle karşılık verdiğinizde hal ve hareketleri değişecektir.
               Bırakın insanları ve hayvanları , evimizdeki bir bitkiyi sevgiyle suladığımızda,  toprağını karıştırıp, onunla konuştuğumuzda kendini daha da güzelleştirerek bize karşılık verecektir. Yaratanın bir lütfüdür sevgi, ondan bize bir ikramdır. İnsanlar sevgiyle olgunlaşır bir birine yakınlaşır,umutları yeşerten,yüzleri güldüren bir ışıktır sevgi. Kalbimizdeki sevgiyi cömertçe dağıttığımızda bitmeyecektir,verdikçe artacaktır.Hem bizi hem de çevremizdekileri mutlu edecektir.  
                Bu yazıyı okurken yanınızda biri varsa ona şöyle bir sevgiyle bakın, beden dilinizin nasıl değiştiğini, mutluluk hormonunun nasıl artığını hemen hissedeceksiniz. Beden ve ruh sağlığımız için bu duyguyu kalbimize başkan yapalım , sevgimizi esirgemeyelim,göstermekten çekinmeyelim.Sevgi ,özveri ,emek , fedakarlık ister.
                 Sevelim ailemizi, akrabalarımızı ve bütün insanları, rengi, dili, dini, ırkı ne olursa olsun Allah yaratığı için sevelim. Sevelim, sevelim ki  sevilelim
 
 


Bu Yazıya Tepkiniz Nedir? Bu yazı 3 yıl önce yayınlandı. 3517 Defa okundu.