Baharın gelişiyle çevremiz rengarenk çiçeklerle doldu.
Şüheyla Şengül

Şüheyla Şengül

suheyla.sengul@kahtahaber.com

  Baharın gelişiyle çevremiz rengarenk çiçeklerle doldu. Doğa yemyeşil, kuşlar daldan dala, güller için bülbüller, en güzel şarkılarını söylüyor. Bütün güzel çiçekler, güller, bahara merhaba diyor.
İçlerinde sade ve masum bir çiçek var, saflığı ve güzelliği simgeleyen, adına uysal aşk denen, tarlaların en güzel çiçeği Papatyalar…
Öbek öbek açmış sanki insanların kendisini sevmesini bekliyor. İçimizde seviyor, sevmiyor diye yapraklarını koparmayan var mı acaba? Hepimiz koparıp son yaprakta olumsuz sonuç çıkınca, tekrar bir daha denemişizdir. Neden bu uygulamayı papatyaya yaptığımızı biliyor musunuz?
Ben söyleyeyim hikayesini: Küçük tırtıl kelebek olunca tarlalarda uçar,en güzel çiçek olarak papatyayı görür. Yanına yaklaşır ve arkadaş olurlar. Üç gün boyunca kelebek, papatya solmasın diye, kanatlarını güneşe karşı siper eder ama bir türlü sevdiğini açıklayamaz. Papatya da ona açılamaz, sonunda kelebek vedalaşır, papatya ona sevdiğini bile söyleyememenin üzüntüsüyle gitme der. Kelebek de benim ömrüm üç gündü, ben ölüyorum ama ölmeden önce sana sevdiğimi söylemek istiyorum der ve ölür.
Papatya gözleri yaş içinde bende seni seviyorum der ve bir yaprağı düşer. Kelebeğe sevdiğini söyleyememenin üzüntüsüyle her gün bir yaprağını dökerken seviyormuş der ve yaşama sevinci biter.
O günden bu güne insanlar, sevdiklerinden emin olmak için, papatyanın yapraklarını koparırlar ve seviyor, sevmiyor…
Papatya  kendinse ceza  vermiştir  o günden  sonra. Canından can kopararak sevdiğine olan vefa  borcunu ödemiştir. Papatya aslında canına işkence etmiştir sevdiğine  açılmadığı için.
Papatya’nın sarı olan gövde  kısmı tek başına bir şey ifade etmemektedir.Bunun farkında olan papatya  onu güzel ve  çekici yapan bembeyaz  yapraklarını yolmuştur.
Papatya bir  sevdanın sembolüdür  aslında..
Çünkü  o  sevdiği uğruna yapraklarını kopararak intihara gitmiştir adım adım. Keşkelerin hesabını beyaz  yapraklarını kopararak vermeye çalışmıştır. Suskun olmanın hesabını canına kıyarak vermeye çalışmıştır.
Peki tüm bunlara rağmen bembeyaz  yaprakların suçu ne idi. Suskun kalan gönül ve dilin cezası hep masumlara  ödenmek zorunda mıyız.Papatyanın beyaz  yaprağını bedeninden koparıp  toprağa attığında kendi  işlemiş olduğu suçun cezasını yaprağa  kesince acaba sevdanın neresinde  yazıyor. Televizyon ve internete  sık sık rastladığımız töre ve aşk cinayetleri buna birer  örnek değiller  mi?
Sevdiğine kurşun yağdırdıktan sonra cansız  bedeni başında gözyaşı döken eli kanlı ve silahlı sevgilinin onu çok sevdiğim için yaptım demesi  papatya’nın aşkına benzemiyor  mu?
Mutlaka ceza  verilmeli mi?
Sevgimizi anlatamamamızın sonucu  hep papatyanın  beyaz yaprakları  gibi  olan masum ve gencecik  askların toprağa  gömülmesi  mi? Neden hep güçlü olan zayıf olana ölüm emrini biçer. Neden papatya sevdası gibi  sevdiğimizi  toprağa  gömüyoruz. Papatyanın  bembeyaz  yapraklarını  koparırken seviyor sevmiyor dediğimizde  çaresizliğimizi  ispatlıyoruz aslında. Sevgimizi  ifade edemediğimizi  ve olumsuz  sonuç aldığında içimize  hazmedemiyoruz. Aslında bu hep  iletişimsizlik ve kabullenmemeden ileri  gelmektedir. Son yaprağı  seviyor  olduğunda böbürlenir, sevmiyor dediğinde  onu yere  fırlatır acımasızca yeni canlara kıyarız.
Onun için lütfen sevgimizi  içimize  atmayalım. İçimize  attığımız  her sevgi  daha sonra   ya alev  olup yakıyor canımızı, ya başkasının  baharındaki  yaşamına müdahale oluyor zora ki…
Papatyanın bembeyaz  güzel  yaprakları  bizim canavarlaşmış sevgilerimizin kurbanı olmasın.
 
Sevmek yaşama gülücükler  katmaktır. Sevmek baharın gelişini  hızlandırmaktır. Sevmek acıtamamaktır, incitmemektir sevgiliyi.
Sevmek bir  bütündür, papatyanın sarısı  ile bembeyaz  yaprakları  misali. Sevmek sarı gövdeye bakarken dokunmaya kıymamaktır beyaz  yaprak misali saçlara. Onun için  sevdiğimiz herkese  sevdiğimizi  ifade edelim. Ve  kıymayalım ne olursunuz bembeyaz  gencecik canlara. Sevgiyi  gözlerde  arayalım, tebessümlerde  ve sevgi atan gönüllerde. Sevgimizin karşılıklı olup olmadığını can yakarak aramayalım. Sevgiyi  besleyen merhamettir.
                       ****                                     ****              ****
Nerdeyse her derde deva diyebileceğimiz papatyalar çağımızın hastalığı olan strese iyi gelmektedir. Sinirlerinize hakim olamadığınız anlarda bir fincan papatya çayı bizi yatıştırır. Mucize çiçeğin faydalarını duyduğunuzda ondan vaz geçemeyeceksiniz. İştah açıdır ağrı dindirici, özellikle baş karın boğaz  ağrılarında, diş hastalıklarında, idrar yolu enfeksiyonlarında, ateş düşürücü ve direnç vericidir.
Gaz giderici, hazmı kolaylaştırıcıdır, göz şişliklerine, sinüzite iyi gelir.
Daha sayamadığım onlarca faydası var.  Siz siz olun evinizden papatyayı, gözünüzden onun güzelliğini, gönlünüzden onun sevgisini eksik etmeyin. Selam ve Sevgilerimle…
 
                                                       NAZLI PAPATYAM
                                             Baharın çoşkusuyla açan
                                             Rüzgarlarda özgürce savrulan
                                             Mis kokusu, güzel rengiyle
                                             Ne güzel de salınırsın.
                                             Boynu ince, nazlı papatyam
                                             Seni koparmaya kıyamam.
 
                                            O kadar güzelsin ki
                                            Bakmasını bilen gözlere
                                            Sevmesini bilen gönüllere
                                            Hayat verirsin, sen solarken
                                            Boynu ince, nazlı papatyam
                                            Seni koparmaya kıyamam.


Bu Yazıya Tepkiniz Nedir? Bu yazı 3 yıl önce yayınlandı. 5015 Defa okundu.