Kahta Ziraat Odası Başkanlığı çiftçilere yönelik ''Gübre ve gübreleme'' konusunda eğitim verdi.
Kahtalı  Çiftçilere  Eğitim

Kahta Ziraat Odası Çok Amaçlı Eğitim Salonunda düzenlenen eğitime GÜBRETAŞ Bölge Müdürlüğünden Ürün Teknik Destek Uzmanı Sayın Adnan Yurum, Siverek Tarım Kredi Kooperatif Müdürü Salih Alıcı, Kahta Tarım Kredi Kooperatif Müdürü Sayın Vahdet Tekin Kalay, Akıncılar Kırsal Kalkınma Kooperatif Başkanı Sayın İhsan Kaya, Kahta Ziraat Odası Başkanı Sayın Fatin Rüştü Zorlu Turanlı, oda meclis yönetimi ve çiftçiler katıldı.

Eğitim, Kahta Ziraat Odası Başkanı Fatin Rüştü Zorlu, Turanlı açılış konuşmasıyla başlayıp, Siverek Tarım Kredi Kooperatif Müdürü Salih Alıcı'nın söz almasıyla devam etti.

Alıcı, bölgede Tarım Kredi Kooperatifin yapmış olduğu hizmetler ve ürünleri konusunda bilgi verdi. Bu yıl çiftçilerimizin girdi konusunda dikkat edip tasarruf edilmesi gerektiğini belirterek, GÜBRETAŞ fiyatlarının yüksek oluşu ham maddenin ithal edilmesi ve kaliteli ürün hedeflediklerinden dolayı gübre fiyatlarında artış görüldüğünü kaydetti.

GÜBRETAŞ Şanlıurfa Bölge Müdürlüğünden Ürün Teknik Destek Uzmanı Adnan Yurum, ise bölgede yetiştirilen ürünlere yönelik bitki besleme konusunda çiftçilere bilgi verdi.

Yurum, şöyle devam etti:

''Çiftçilerimizin gübre kullanmadan önce mutlaka toprak analizi yaptırmaları gerektiğini ve yapılan analiz sonucunda çiftçilerimizin gübre kullanılması ürün verimine ve kalitesine ulaşılacağı, bu şekilde fazla gübre kullanımı engelleyip gübrede girdi maliyetini düşürecektir.

Eğitim sonunda söz alan Kahta Ziraat Odası Başkanı Sayın Fatin Rüştü Zorlu Turanlı, ''Gübre fiyatlarında görülen artışın çiftçilerimizin tarımsal ürün ekimini olumsuz etkileyecektir. Hükümetimizin gübre, mazot, zirai ilaç ve yem fiyatlarında görülen artışlara yönelik bir önlem alması ve çiftçilerimizin girdi desteklerinin arttırılması konusunda çalışmalar yapacağına inanıyoruz.’’ dedi.

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2018-09-09 20:08 tarihinde yayınlandı. 1542 Defa okundu.