Adıyaman Çelikhan ilçesine bağlı Bulam beldesinde halkın en büyük geçim kaynağı olan tütün hasat zamanın gelmesi ile birlikte yoğun mesai devam ediyor.
Tütünde  Yoğun Mesai  Devem Ediyor

Adıyaman Çelikhan ilçesine bağlı Bulam beldesinde halkın en büyük geçim kaynağı olan tütün toplama zamanın gelmesi ile birlikte yediden yetmişe yüzlerce aile sabahın erken saatlerinde daha güneş doğmadan tarlaya giderek  sıcaklığın en yüksek olduğu öğle saatlerine kadar tarlada tütün topluyorlar.

Çiftçiler, bazı günlerde 40 derece sıcağın altında tütün tarlasında toplama işlemine devam ediyor. Yerel halk dilinde “tütün biçme” olarak tanımlanan toplama işlemi, hava sıcaklığının düştüğü saat 18:00 gibi tekrar başlayıp, gün batımına kadar devam ediyor.

Tütün biçme işlemlerinin ardından, üreticiler evlerine yakın hazırladıkları gölgeli alanlara topladıkları tütün yapraklarını getirerek şişlere saplıyor. Şişe saplanan tütünler ipe dizilerek güneş sıcaklığının en yoğun his edildiği yerlerde ağaçlarla hazırlanan alanlarda kurutularak satışa hazır hale getiriliyor.

Haber: Mustafa Yüksel

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2018-08-31 12:54 tarihinde yayınlandı. 2643 Defa okundu.