Kahta ilçesinde gece geç saatlerde etkili olan sağanak sonrası yaşanan sel nedeniyle onlarca ev su altında kaldı.
Yağmur Köy Halkını  Perişan Etti

Kahta'da şiddetli yağışın ardından oluşan sel, hayatı olumsuz etkiledi. Kahta  ilçesinde  gece geç saatlerde etkili olan sağanak sonrası yaşanan sel nedeniyle onlarca  ev su  altında kaldı.

İlçeye  bağlı Belenli  köyü Tabaklı  mezrasında yaşanan  sel  felakete  dönüştü.  Çok sayıda evi su bastı, araçlar  zarar  gördü evdeki  bütün malzemeler  kullanılamaz  hale  geldi.  Tek sevindirici  tarafı  can kaybının  olmaması.

Gece birden şiddetli  yağmurdan dolayı  evleri  su basılan köylüler  elektriklerin kesilmesi, telefon şebekelerinin çekmemesinden dolayı  adeta  can pazarı yaşandı. Sel  nedeniyle  evlerinin içi  birden su ile  dolan köylüler  çocuk ve  yaşlıları  kurtarmak için  çabaladı. Gece  geç saatlerde  yaşanan  dehşet anları  AA Muhabirine anlatan Suphi Doğan,   o anlarda  tek  düşüncelerinin canlarını kurtarmak  olduğunu  söyleyerek  şunları ifade  etti;

‘’ Gece  geç  saatlerde  birden evlerimizi  su bastı.  Her  taraf karanlık  idi. Önce çoluk çocuğumuzu  ve  yaşlılarımızı  dışarı çıkarttık. Sonra  herkes  komşusuna  koştu.  Mezrada  bulunan  13  evin hepsini su basmış ve  içindeki  her şey  kullanılamaz  duruma  geldi.’’

85 yaşındaki  Hatun  Dündar, gözyaşlarına  boğulurken evde  ne yiyecek, ne  kullanılacak hiçbir şeyin kalmadığını  ifade  etti.

Ayten Dündar  ise   eşinin il dışında  çalışmaya  gittiğini, gelen felaket  ile  çocuklarını  zor  kurtardığını  ve o  anlar  sadece  buradan nasıl canlı kurtulacaklarını  düşündüğünü,  evinin yarım metre  çamur  içinde  kaldığını  ve kerpiç  duvar olduğu  için yıkılma  tehlikesinin olduğunu  kaydederek  devlet yetkililerden yardım istedi.

Suphi  Doğan ise evdeki bir yılki  emekleri  olan tütün, buğdayın hepsinin zarar  gördüğünü, buranın daha önce Samsat  depreminde  zarar  gördüğünü, devlet  yetkililerden mezranın başka yere  taşınmasını beklediklerini  belirtti.

Köy yolunun kapalı olmasından  dolayı  taşımalı eğitim gören 12 öğrencinin okula  gidemediği öğrenildi

Haber:İsmail Kaya-Kahta Haber

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2018-10-24 17:13 tarihinde yayınlandı. 4398 Defa okundu.