ENGELLİ VE YAŞLILARA ÖDENEN MAAŞLAR ARTTI

Adıyaman Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Doç.Dr.Resul Kurt engelli maaşı ve yaşlılık aylığı alan vatandaşlara müjde verdi.
ENGELLİ VE YAŞLILARA ÖDENEN MAAŞLAR ARTTI

Milletvekili Kurt;

“Deprem sürecinde toplumsal olarak yaşanan ve gittikçe artan, baş edilmesi ve yönetilmesi zorunlu hale gelen önemli bir travmadır. Deprem sonrasında başta depremzede vatandaşlarımız ve çocukları olmak üzere arama kurtarmacılar, ilk müdahaleciler, acil tıpçılar, psiko-sosyal ekipler ile diğer sosyal yardım görevlilerinin yaşadığı travmalara yönelik de önemli çalışmalar yapılmaktadır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının 2024 yılı için sosyal yardım programlarının aylık ödemelerinde yüzde 50’ye yakın artışa gidildi.

Diğer bir deyişle, sosyal hizmet modelleri kapsamındaki yaşlı ve engelli aylıklarıyla birlikte evde bakım yardımı ile sosyal ve ekonomik destek ödemelerinde 2024 yılı için % 50’ye yakın artışa gidilecektir.

Ocak ayı memur maaş katsayısındaki güncelleme sonrasında sosyal hizmet modelleri kapsamındaki ücretlerde düzenlemeye gidilmiş, yeni hizmet modelleri ve alanları geliştirmeye, ortaya çıkacak yeni risklere çözümler üretilmeye devam edilmektedir.

Sosyal yardım ödemelerinde yapılan artışlarla birlikte yaşlı aylığı 2.348 TL’den, 3.504 TL yükselecektir.

Aynı zamanda engelli vatandaşlarımızın aylığı da yükselmektedir. Bu kapsamda:

* %40 – 69 arası engelli oranına sahip vatandaşların aylıkları da 1.874 TL’den, 2.797 TL’ye,

* %70 ve üzeri engelli raporu bulunan vatandaşlarımızın aylıklarını da 2.811 TL’den, 4.196 TL’ye yükselecektir.

18 yaş altı engelli yakını olan vatandaşlara ödenen engelli yakını aylığı da 1.874 TL’den, 2.797 TL’ye yükselecektir.

Ek olarak, Evde Bakım Yardımı uygulamasıyla, engelli bireylerin sosyal çevrelerinden ayrılmadan, aileleri ve yakınlarıyla birlikte yaşayarak, aile birliğinin korunması ve güçlendirilmesi yönünde önemli adımlar atılmaktadır.

2023 yılında 116.2 milyar TL Evde Bakım Yardımı yapılmış aylık ortalama 560 bin engelli vatandaşımıza evde bakım yardımı ulaştırılmıştır.

2024 yılının ocak-temmuz dönemi için Evde Bakım Yardımı 5.097 TL’den 7.608 TL’ye yükseltilmiştir.

Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmeti ile çocukların, aile yanında desteklenme ilkesi bağlamında, ihtiyaç sahibi ailelere hizmet sunulmaktadır.

SED hizmeti kapsamında çocuk başına yapılan ekonomik destek tutarı ortalama 3.571 TL’den 5.330 TL’ye yükselecektir.

Ek olarak koruyucu ailelere çocuk başına yapılan ödemelerin aylık ortalaması da 5.705 TL’den, 8.895 TL’ye yükselecektir.

Yapılan yeni düzenlemelerle toplumdaki dezavantajlı bireylerin desteklenmesi artarak devam etmektedir. Tüm bu sosyal yardım programlarından yapılan ödemeler şubat ayı itibarıyla hak sahiplerinin hesaplarına yatırılacaktır.”dedi.

Benzer Haberler